Yüz Tipine Göre Sakal Nasıl Seçilir?

Erkek yüzündeki kıl bolluğu, görünüşü değiştirmek adına harikadır. Çünkü farklı sakal ve bıyık kombinasyonları ile dış görünüş tamamen başka bir kimliğe bürünebilir. Ancak genellikle yüzün en büyük kısmını kaplayan sakal tıraşında, kişisel özelliklere ve hatlara uygun bir tercih yapmak çok önemlidir. Çünkü bazı modeller belirli yüz tipleriyle bir araya geldiğinde karizmayı maksimuma çıkarabilir. Siz de tarzınızı değiştirmeden önce yüz şeklinize en uygun önerileri öğrenmek istiyorsanız, bu içerik çok hoşunuza gidecek!

Yüz Tipi Nasıl Belirlenir?

Yüzünüze yakışan bir sakal stilinde karar kılmak oldukça zordur. Özellikle daha önce hiç bu konuya kafa yormadıysanız, yüz tipinizi ve bu yüze yakışan sakal şeklini bulmak, içinden çıkılamaz bir hal alabilir. İdeal sakal tipi için öncelikle yüzünüze bakmanız gerekir. Çene, alın, burun ve diğer hatlar arası ilişkiye bakarak hangi yüz tipine sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Elbette bunu kuaförünüze danışarak yapmayı da tercih edebilirsiniz. Ama aynaya baktığınızda ne gördüğünüzü anlamak için şu yüz ölçüm adımlarını uygulamak her zaman faydanıza olur:

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  • İki kaşın en yüksek olduğu noktalar arasını ölçerek alın ölçüsünü bulun.
  • Gözlerin dış köşeleri arası mesafeyi ölçerek elmacık kemikleri ölçüsünü bulun.
  • Çenenin en yüksek noktası ile kulak altı arası mesafeyi ölçüp ikiyle çarpın ve çene çizgisi uzunluğunu bulun.
  • Alın saç çizgisi ile çene uç noktası arası mesafeyi ölçüp yüz uzunluğunu bulun.

Bu ölçümler size yüzünüzde odaklanmanız gereken noktayı göstererek en doğru sakal modelini bulma konusunda yardımcı olacak.

Yüz Tipine Göre Sakal Seçimi

Sakal tipine karar vermek için öncelikle yüzünüzü tanımanız gerekir. Bu adımı tamamladıktan sonra geriye kalan tek şey, yüz özelliklerini en çok açığa çıkaran modeli uygulamaya bakar. Biz burada 4 temel yüz tipi üzerinden ideal sakal modellerini inceledik:

  1. Kare

Çene hattının sert ve keskin çizgilere sahip olması kare yüze eşdeğerdir. En maskülen ve çekici yüz tipi olarak kabul edilen kare yüze hemen her şey yakışır. Ama özellikle keskin hatları yumuşatan kirli sakal ve çeneyi vurgulayan keçi sakal, kare yüze en çok yakışan modeller arasındadır. Özellikle doğru bıyık ile kombinlenen ince bir keçi sakalı, kare yüzün geniş görünümüne mükemmel uyum sağlar.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Dikdörtgen

Dikdörtgen bir yüzünüz varsa, yüz uzunluğu diğer mesafeler arasında en uzun olanıdır. Dolayısıyla bu yüze sakal seçerken, uzunluğu daha da artırmayacak modellere yönelmeniz gerekir. Nitekim uzun sakallar yüzü daha da uzun göstererek görünümü zedelerken, kirli sakal gibi kısa modeller yüz ölçülerini dengeleyebilir.

  1. Yuvarlak

Yuvarlak yüze sahip olup olmadığınızı anlamak için yüz uzunluğu ile elmacık kemikleri arası mesafeye bakmanız gerekir. Bu ölçüler birbirine yakın, çene hattı da yumuşaksa yuvarlak yüz tipiniz var demektir. Yuvarlak yüze en çok yakışan sakallar, çeneye köşeli görünüm veren sivri sakal biçimleridir. Ağzın etrafını tamamen kapatmak yerine hafifçe açık bırakan ters çapa benzeri bir bıyık ve sivri çene sakalı, hatları daha keskin göstererek görünüşe maskülinite katar.

  1. Oval

Oval yüz, elmacık kemikleri arası mesafenin yüz uzunluğundan kısa olduğu durumları tanımlar. Yuvarlak yüzün tam tersi gibi görünen oval yüz simetrik ve orantılıdır. Bu nedenle farklı denemeler yapmak için harikadır. Bakımlı uzun sakal ve hipster bıyık, üç günlük kirli sakal veya tamamen tıraşlı bir yüz gibi seçeneklerin birçoğu oval yüzle kullanılan modeller arasındadır. Dolayısıyla oval yüzün, sakal seçimi konusunda en şanslı yüz tipi olduğu söylenebilir.

Kimi zaman yüzünüze uygun bir modele karar verdikten sonra yapmanız gereken tek şey, uyumlu bir bakım rutini oluşturmak olur. Doğal stil anlayışınıza en uygun alışkanlıkları geliştirmek içinse buraya tıklayarak Cut Labs atölyelerinden alacağınız bir randevu yeterlidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir