Atatürk’ün Eşsiz Giyim Tarzı

Mustafa Kemal Atatürk, sadece ileri görüşlü fikirleri ve başarılı askeri kimliğiyle tanınan bir komutan değil. Görüşlerini kendi zamanının çok ötesine taşıyan Atatürk, kişisel hayatında yaptığı zevkli kıyafet seçimleri ile dönemin İtalyan modasını bile etkilemiş. Her zaman modern ve çağdaş bir Türkiye simgesi olmayı başaran Atatürk’e özgü görünümler, günümüz moda anlayışının bile ötesine geçmiş detaylara sahip. İşte onun şıklığından ilham almak isteyenlerin mutlaka bakması gereken özellikleri!

  1. Stilist ve Modern

Mustafa Kemal Atatürk’ün giyim tarzı, çağının ötesine geçmiş ve kendi dönemindeki liderlerden hep bir adım önde olmuş bir niteliğe sahipti. Slim fit takımlar, dar paça kesimler, ayak bileğinde biten kesik paça pantolonlar ve daha nicesi Atatürk’ten sonra moda olan kıyafetler arasındaydı. Üste oturan gömlekleri, her zaman ütüsü düzgün pantolonları ve rugan ayakkabıları ona centilmen olduğu kadar liderlik vasfına yakışır bir görünüm kazandırıyordu. Özel kesim takımlarını kimi zaman kendi çizimleriyle destekleyen Atatürk, terzilerine giymek istediklerini anlattığı tasarım çizimler yapıyor ve işlevsel olduğu kadar yenilikçi giyim çözümleri ürettiriyordu.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Kumaş Tercihleri

Atatürk takım elbiselerini mutlaka yelek ve cep mendiliyle kullanır, renk ve kumaş tercihlerine ekstra özen gösterirdi. Genellikle siyah rengi tercih etmesinin yanı sıra, yerine göre klasik takımları renkli pantolon ve ceketlerle farklılaştırmayı severdi. Yaz aylarında ise krem ve beyaz tonlarını kullanır, “lider” rengi olarak kabul edilen siyahı aksesuarla birlikte açık renkli takımlara yedirirdi. Bu sırada tercih ettiği kumaşları asla rastgele seçmez, örneğin ipeği resmi davetlerde, keteni ise daha spor denilebilecek aktivitelerde giyerdi. 

  1. Atatürk’ün Pelerinleri

Atatürk çok eski tarihlerde kullanılan pelerini bile asil şekilde taşımayı başarmış bir liderdi. Normalde zor giyilen ve herkese yakışmayan pelerini, hem soğuğa karşı bir önlem olarak tercih ediyor hem de önemli toplantılardaki güçlü imajını destekleyecek şekilde kullanıyordu. Ayrıca Anadolu topraklarına farklılıkları getirmeyi sevdiğinden, bu değişik giyim parçasını tanıtarak, aslında biraz da cesaret ve karizma örneği olmayı arzuluyordu.

  1. Aksesuar Çeşitliliği

Atatürk kıyafetlerini bu kadar çarpıcı ve asil yapan en önemli özelliklerinden biri detaycı yaklaşımıydı. Her zaman yerine uygun şekilde giyinmeye özen gösteren Atatürk, görünümünü mutlaka bir cep mendili, kol düğmesi, yaka iğnesi veya bastonla tamamlıyordu. Şapka ise her yerde kullandığı yegane aksesuarlar arasındaydı fakat taktığı şapkanın stili, etkinliğe göre değişiyordu. Çoraplarının her zaman jilet gibi durmasını isteyen Atatürk, bunun için çorap jartiyeri kullanıyor ve bacak bacak üstüne attığında bile nizami duruşundan ödün vermemiş oluyordu. Pantolonun devamı gibi görünen çoraplar görünümünü diğerlerinden ayıran en büyük farklardan biriydi.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Mesaj İçeren Kıyafetleri

Atatürk’ün kıyafetleri hiçbir zaman sadece sıradan kumaş parçaları değildi. Her biri enine boyuna düşünülen bu kıyafetler, özenle bir araya geliyor ve genellikle göründüğünden çok daha fazla mesaj barındırıyordu. Köylüye milletin efendisi olduğunu hatırlatmak için tarlada şalvarını ve uzun botlarını giyen Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin her anlamda diğer ülkelerden ileriye geçeceğini kanıtlamak için dünya liderleriyle görüşmeye giderken fra ğını veya pelerinini tercih ediyordu. Bu nedenle moda, onun için her şeyde olduğu gibi kendi kişiliğini yansıtma, görüşlerini iletme ve çağdaşlaşma yolunda kullandığı etkili bir araçtı.

Atatürk’ün hem resmi hem gündelik hayatta uyguladığı stilleri, her zaman zarafeti ve sadeliği ön plana koyuyordu. Temiz çağdaş görünümün altındaki mendil, şapka ve saat gibi detaylar onu, döneminin bütün liderlerinden ayıran simgelerdi. Ancak giydiği kıyafetleri kendinden emin şekilde taşıması ve konuşmaya başladıktan sonra kıvrak zekası ile karşıdakini kendine hayran bırakması, dünya sahnesinden onun kadar asil ve şık başka bir liderin daha geçmemesini sağladı.

Her zaman özlem, saygı ve minnetle anıyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir