Düzenli Spor Yapmanın Saç ve Cilde Faydaları

Düzenli egzersizin vücudu güçlendirdiği, eklem ağrılarını hafiflettiği ve bedeni forma soktuğu en bilinen etkilerinden. Ayrıca kalp ve damar dostu olması, kanser riskini azaltması ve mutluluk hormonlarını tetiklemesi de yaşam kalitesini artıran diğer faydaları arasında. Peki ya düzenli egzersizin saç ve cilt üzerindeki etkileri? Bunlar üzerine daha önce düşündünüz mü? İşte genellikle pek bahsi geçmese de düzenli hareket etmenin saça ve cilde sağlayacağı mükemmel faydalardan birkaçı!

  1. Saç Kaybını Azaltır.

Egzersiz, vücuttaki kan dolaşımını artırarak doku ve organlara ekstra oksijen taşımak için harikadır. Bu esnada artan kan dolaşımı sayesinde bütün vücut hücreleri, eskiye kıyasla çok daha iyi beslenir ve dolayısıyla sağlıklı şekilde fonksiyon gösterir. Bütün vücudu etkileyen bu süreçte baş derisi de olumlu etkilenir. Kandaki besin ve oksijen sayesinde gereksinim duyduğu mineralleri alan saçlarda, dökülme benzeri sorunlar da böylece ortadan kalkmış olur.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Saç Köklerini Güçlendirir.

Spor esnasında pompalanan kan, baş derisindeki saç köklerinin beslenmesine de yardımcıdır. Dolayısıyla yeni çıkan saç telleri eskisinden çok daha güçlü ve parlak olur. Bu durum saç dökülme problemlerini önlemenin dışında yeni çıkan saçların kopmalara ve kırılmalara dayanıklı olmasını da sağlar. Sonuç olarak daha hacimli, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olma yolunda uygulanabilecek en iyi metotlardan biri düzenli egzersizdir.

  1. Cildi Gençleştirir.

Egzersizin cilde yansımaları genellikle hemen o an belirgin olsa da aslında çok daha fazlası sonradan ortaya çıkar. Kalp atış hızının arttığı ve bütün dokulara kan pompalandığı bu sürecin ardından, vücuttaki toksik maddelerin boşaltım ve terleme yoluyla dışarı atımı da kolaylaşır. Özellikle sigara ve kötü beslenme gibi olumsuz koşulların ciltteki izleri bu sayede hafifletilebilir. Ayrıca egzersiz kolajen üretimini artırdığından, cildin gençleşmesine, daha sıkı ve gergin görünmesine de yardımcı olur.

  1. Akne Problemlerini Önler.

Kan vücuda besin ve oksijen götürmekle görevlidir, cilt de istisna değildir. Bu nedenle spor sayesinde cilt altı dokulara ulaşan ekstra besinin bütün olumlu izleri net şekilde gözlenebilir. Sporun ardından ciltte görülen parlama, kanlanma ve pürüzsüz ten gibi belirtilerin hepsi kan akışındaki bu hızlanmanın sonucudur. Böylece ciltteki renk eşitsizliklerinin dengelenmesi ve akne, sivilce problemlerinin hafiflemesi mümkün olur. Ayrıca deri altı hücreler aktif hale geldiğinden ciltteki yara izleri ve güneş lekeleri de zamanla belirginliğini kaybetmeye başlar.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Stres Etkilerini Ortadan Kaldırır.

Düzenli spor, vücuttaki serotonin benzeri mutluluk hormonu seviyelerini artırmaya da yardımcıdır. Bu sayede stres faktörlerini azaltır ve hem zihne hem bedene ek rahatlama sağlar. Bu durumdan cilt ve saç da olumlu şekilde etkilenir. Nitekim egzama, akne, saçlarda cansızlaşma, ciltte kızarma gibi etkilerin birçoğu düzenli sporun ardından fark edilir biçimde azalır. Sporu belirli bir rutine bağlamak ve bir yandan beslenmeye dikkat etmek, saç ve cilt sağlığı adına yapılacak en iyi şeyler arasındadır.

Sonuç olarak düzenli egzersizin tıpkı bütün vücudunuzda olduğu gibi saç ve cilt sağlığınız üzerinde de olumlu pek çok etkisi vardır. Elbette saç sağlığını artırmanın diğer yolları arasında düzenli saç kestirmek, saç bakımı yaptırmak ve saç yapısına uygun malzemeler kullanmak gibi sayısız yöntem bulunur. Gerek bu yöntemler hakkında detaylı bilgi almak, gerekse güçlü saçlara sahip olma yolundaki ilk adımı atmak için buradan Cut Labs randevunuzu oluşturabilirsiniz.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir