Yüz Şeklinize Uygun Kesimleri Nasıl Bulabilirsiniz?

Uzun süredir başkasında görüp beğendiğiniz fakat denedikten sonra kendinize yakıştırmadığınız bir kesim varsa, sorun berberinizde olmayabilir. Çünkü saç kesimi, tarzı yansıtmak ve yüzdeki diğer özellikleri vurgulamak adına büyük önem taşır. Yüzün kıvrımları, oranları ve geometrisi analiz edilerek yapılan bir saç kesimi hem saklı kalmış karizmanızı açığa çıkarmaya hem de kendinize daha fazla güvenmenize yardımcıdır. Ancak sırf sonuçtan emin olmadığınız için yeni kesimler deneyemiyor ve ünlülerin saç kesimlerinden ilham alamıyorsanız, öncelikle yüz şeklinizin neye uygun olduğunu kavramanızda fayda var!

Yüz Şekliniz Size Ne Anlatıyor?

Erkeklerde yüz şekli 7 ana grupta incelenir. Bu farklı yüz şekilleri saç kesiminden kıyafet tercihine kadar aldığınız stil kararlarını yakından etkileyebilir. Dolayısıyla her yüzü özellikleri ve vurgu yönleri hakkında açıklamakta fayda var:

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
 1. Dikdörtgen Yüz

Yüz uzunluğunun diğer yüz ölçülerinden uzun olduğu durumlar dikdörtgen yüze işaret eder. Dolayısıyla bu tür bir yüzde, yüzünüzü olduğundan uzun göstermeyecek kesimlere ihtiyacınız olur. Kenarların çok uzun olmadığı, üstte de çok uzunluk bırakmayan ve saçların hafifçe alna düştüğü modeller yüzdeki uzunluğu dengelemeye yardımcıdır. Ayrıca kirli sakal da bu tip yüzlere daha orantılı bir görünüm kazandırabilir.

 1. Elmas Yüz

Elmacık kemiği ve çene hattından uzun bir alnın, sivri uçlu çenenin olduğu durumlar elmas yüz tipidir. Bu ölçüler için en iyi seçenek ise alın ve çeneye genişlik katan kesimlerdir. Yana ayrılmış katlı kaküller alna doku eklemeye, kulakların arkasına sıkıştırılan orta uzunluklu kesimler ise elmas kemik yapısını vurgulamaya yardımcıdır. Ancak sakalların yanlardan uzatıldığı veya yanları kısa saç modelleri elmas yüze pek uyumlu değildir.

 1. Kare Yüz

Çene açısının çok keskin olduğu, tüm yüz ölçümlerinin ise benzer uzunlukta olduğu durumlar kare yüz hatlarını temsil eder. En maskülen yüz tipi olan kare yüz birçok saç ve sakal modeliyle uyumludur. Asker tıraşından uzun saçlara kadar hemen her model, kare yüze uyumlu hale gelebilir. Dolayısıyla bu yüz tipine sahip erkeklerin en şanslı erkekler olduğu da söylenebilir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
 1. Kalp Yüz

Alnın elmacık kemikleri ve çene hattından geniş olduğu, çene hattının ise sivrildiği bir yüz, kalp yüz tipini yansıtır. Kalp yüzde alın genişliğini veya çene darlığını vurgulayan modellerden kaçınmak en doğrusudur. Bunun yerine orta uzunluklu veya uzun kesimler tercih edilebilir, çene darlığı ise kirli sakal ile kapatılabilir.

 1. Üçgen Yüz

Üçgen yüz, elmacık kemiklerinin alından geniş, çene hattının ise bu ölçüden yüksek olduğu yüzdür. Kalp yüzün tam tersi gibi de düşünebileceğiniz bu yüz tiplerine en çok katlı kesimler yakışır. Yüze hacimli görünüm kazandıran katlı kesim bazı sakal modelleriyle desteklenebilir fakat temiz tıraş ile de gayet iyi görünür.

 1. Yuvarlak Yüz

Elmacık kemikleri ve yüz uzunluğunun aynı, alın ve çene çizgi ölçülerinin de benzer olduğu durumlar yuvarlak yüz tipini tanımlar. Çenenin az belirgin ve yumuşak olduğu bu yüz tipinde kullanılan saç kesiminin kare etki yaratması en idealidir. Bunun için net açılara sahip olmayan yana veya geriye yatırılmış saçlar, hafif uzun veya temiz bırakılan sakallar kullanılabilir.

 1. Oval Yüz

Alın genişliğinin çene çizgisinden fazla, yüz uzunluğunun ise elmacık kemiklerden yüksek olması oval yüz özelliğidir. Bu yüz tipinde de yuvarlak yüzdeki gibi keskin bir çene bulunmaz. Bu nedenle oval yüz deneysel saçlara en uygun yüzlerden biridir ve yanların kısa, üstlerin uzun olduğu trend kesimlerle çok iyi gidebilir. Saçlara hafif hareket ve hacim veren, üst tarafın geriye yatırıldığı hemen her model bu yüze çok yakışır. Ancak saçların alın üzerine düşmesi yüzü yuvarlaklaştırarak etkiyi zayıflatabilir. 

Yüz kişinin aynasıdır ve eşsizdir. Bu nedenle belirli yüz şekillerinin olması her yüz tipinin aynı olduğu anlamına gelmez. Ancak bu farklı tipler, yüzünüze yakışacak saç ve sakal şekillerini daha dar bir aralığa indirmenize yardımcı olur. Elbette aldığınız stil kararlarında ten rengi, günlük kullanım ve karakter gibi bir dizi ek parametreye dikkat etmeniz gereklidir. Bunun içinse yüz şekli belirleme aşamasının her adımında uzman desteği talep etmeniz en doğrusudur.

Yüz Ölçüsü Nasıl Alınır?

Handsome guy in the bathroom

Yüzünüzdeki yapılar arası ölçüler, yüz şeklini belirlemeye yardımcıdır. Bir mezura ve not defteri aldıktan sonra başlayacağınız bu işlem için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Alnınızı ölçmek için iki kaş arasındaki orta noktadan başlayarak saç çizginize kadar olan mesafeyi belirleyin.
 • Elmacık kemiklerini ölçmek için gözlerin dış köşeleri arası mesafeyi bulun.
 • Mezurayı kulak memesinin altında, çene kemiğinin başladığı yere kıvrılmayacak şekilde yerleştirin ve çenenin en sivri noktasına kadar ölçüm yaptıktan sonra sayıyı ikiyle çarpın.
 • Yüzünüzü saç çizgisinden çene ucuna kadar dikey şekilde ölçerek uzunluğu bulun.

Bu basit adımlar sayesinde yüz şekliniz hakkında fikir sahibi olabilir ve sonraki kuaför ziyaretinizde daha bilinçli kararlar alabilirsiniz.

Eğer yüz şeklinizi bulamıyor veya iki farklı seçenek arasında kalıyorsanız, en doğru tespiti yaparak size en çok yakışacak kesimleri belirlemek için buradan Cut Labs randevunuzu oluşturabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir