Tarihi Dönemlerin Sıra Dışı Saç Stilleri

Saç, tarihin ilk anlarından beri sosyal statünün ve karakterin yansıtıcısı olan önemli unsurlardan biridir. Özellikle erkek modasında sıklıkla kullanılan tarihi saç stilleri ise bugün belki kullanılmasa bile kendi döneminde devrim niteliğinde kabul edilmiş önemli detaylardır. Nitekim, tarihte kendine has saç şeklini kullanarak öne çıkan bazı isimler de bulunur. Gelin, şimdi bu önemli ve sıra dışı tarihi erkek saç stillerine yakından bakalım.

  1. Rönesans İtalyası

Rönesans İtalyası sanat, bilim, felsefe ve moda gibi alanlarda gelenekleri yıkarak yeniden doğuşu simgeleyen bir dönemdi. Bu dönem, mimarlık ve resim başta gelmek üzere birçok sanat alanı yeniden tanımlanırken erkek giyim ve saç-sakal modası da eskisine göre bir hayli değişmiş durumdaydı. 15. ila 16. yüzyıl arası çağı kapsayan Rönesans döneminde önceleri uzun olan sakallar ve bıyıklar tıraşlandı, saçlar ise bunu dengeleyecek şekilde uzatılmaya başlandı. Ardından özellikle uzun ve dalgalı saçları daha bakımlı ve güzel gösterecek birçok toka, kurdele ve saç aksesuarı ortaya çıktı. Bu tür saç aksesuarları günümüzde hala uzun saçlı erkekler için trend belirleyici özelliğe sahip.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Kraliçe I. Elizabeth Dönemi

16. yüzyılın ikinci yarısından 17. yüzyıl başlarına kadar devam eden I. Elizabeth Dönemi, erkekte sakal modasını yeniden canlandırdı. Bununla birlikte sakal ve bıyık eskisine kıyasla çok daha rafine ve özenli bir kesime sahipti. Yüz kıllarının düzgün şekilde biçimlendirilmesi sosyal statünün önemli bir simgesiydi. Bu statüyü destekleyen diğer unsur ise saçların önden kısa, arkaya düzgünce taranmış ve aşağılarda uzun bırakıldığı yeni moda anlayışı oldu. Erkek görünümünü baştan aşağı değiştiren bu yeni saç-sakal stili, pilili yakalık parçalarla birleşerek dönemin modasını bile etkiledi.

  1. Avrupa Şövalyeleri

17. yüzyıl Fransa’sında erkek saç ve sakal stili, moda üzerindeki etkisiyle birlikte önem kazanmaya devam etti. Aynı dönem hüküm süren Kral XIII Louis’nin gür sakal uzatamıyor oluşu, dönem modasına katı kurallar getiriyordu. Bu nedenle soylu erkek görünümünde sadece düzgün bir bıyığa ve ince bir çene sakalına izin vardı. Herkesin benzer sakal ve bıyık kesimine sahip olduğu bu dönemde uzun, dalgalı ve bakımlı saç şekilleri kişisel imzanın parçası haline geldi. Hatta saçlarını daha gür ve dalgalı göstermek isteyen erkekler için farklı şekillerde peruklar da ilk bu dönemde kullanılmaya başlandı.

  1. 18. Yüzyıl Fransız Erkekleri

18. yüzyıl Fransa’sı erkek saç stili denilince tarihin tanıklık ettiği en gösterişli ve iddialı kesimlerden bazılarına ev sahipliği yaptı. Peruk kullanımının bütün Fransa’da yaygınlaştığı bu dönemde peruk takmak için saçların seyrelmesini beklemeye gerek yoktu. Çünkü özenle pudralanan ve bakımı yapılan koyu renkli peruklar önemli bir statü göstergesiydi. Bunun aksine erkekte sakal kullanımı ise bir hayli nadir rastlanan, hatta statünün düşüklüğünü gösteren bir olguydu. Bu moda Fransa’da o kadar popülerdi ki, bir dönem burada sürgünde olan İngiliz Kralı Charles, aynı modayı daha sonra İngiltere’ye götürerek oradan Avrupa’ya yayacaktı. Ardından gelen dönemde ise koyu dalgalı peruklara kıyasla sarı veya açık beyaz peruk kullanımı artacaktı.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Viktoryen Dönem

19. yüzyılda başlayan Viktoryen Dönem, erkek stiline deseni getirerek saç-sakal modasında keskin dönüşlere yol açtı. Önceleri uzun ve dalgalı olan saçlar artık çok daha keskin hatlara sahip ve kısa kesimler olmuştu. Sakal, bıyık ve favoriler ise tekrar revaçta olarak erkek yüzünün güzelliğini yansıtan unsurlar haline gelmişti. Özellikle hatların keskinliğini belirtmek için yüz kılları itinayla şekillendiriliyordu. Bugün bile kullanılarak çağı domine eden trendlerin birçoğu Viktoryen yılların etkisiyle dönüşmeye başladı.

Tarihi figürlerin bir dönem kullandığı bu saç stilleri günümüz moda anlayışlarına çok hitap etmeyebilir. Ancak geçmişin güçlü isimlerinden ilham alarak belirleyeceğiniz yeni bir görünüş, size arzu ettiğiniz prestiji ve öz güveni getirebilir. Cut Labs atölyelerinin dijital teknoloji destekli modelleme teknikleri ve profesyonel bakış açısı ile size has bir stil oluşturmak için hemen buradan randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir