“Cheat Meal” Nedir ve Gerçekten Bir Faydası Var mı?

“Cheat Meal” son dönemde sosyal medyada ünlü isimlerle birlikte anılan ve “kaçamak öğünü” olarak dilimize çevrilen yeni nesil trendler arasında. Eğer bir süredir sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz alışkanlığınız varsa bu terime daha önce denk gelmiş olmanız da çok olası. Diyet programını sürdürürken, vücudu şaşırtma ve metabolizmayı hızlandırma amacıyla bir öğünün normalden daha yoğun makrolardan oluştuğu bu öğün, kimilerine göre zayıflamaya yardımcı. Kimilerine göre ise arkasında incelenmesi gereken çok daha fazla parametreyi barındırıyor. O halde herkesi bir parça ilgilendiren “cheat meal” konusunu masaya yatıralım!

Cheat Meal Nedir?

Cheat meal, vücut geliştirme camiasında ortaya çıkan ve ideal beslenme alışkanlıklarını korurken arada bir, metabolizmayı canlandırmak için normalde tüketilmeyen yüksek kalorili besinlerin tüketildiği kaçamak öğünleri tanımlar. Sağlıklı bir beslenme planına dahil edilen besinlerin kontrollü ve sınırlı olması, vücudun fit görünüm kazanmasına yardımcıdır. Fakat uzun vadede hormon seviyelerinin düşmesine ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Tam olarak bu noktada devreye giren cheat meal ise vücuda tekrar hızlanması gerektiğini hatırlatan, farklı makrolardan oluşmuş besinlerin girmesini sağlar. Böylece metabolizmayı uyarır ve ona yağ hücrelerine tutunmaması gerektiğini hatırlatarak kilo verme sürecine katkı sağlar. Çünkü uzun süredir benzer besinler tüketen bir vücutta metabolizmanın en son yakmaya çalışacağı şey yağ hücreleri olacaktır. Bu durum sıklıkla vücudun set-point kilosuna ulaşmasına neden olarak kilo kaybını zorlaştırır. Doğru ve yerinde tüketilen bir cheat meal ise bütün bu sorunları ortadan kaldırır, ayrıca iradeyi rahatlatır ve diyetin sürdürülebilirliğini artırır.

Cheat Meal Nasıl Yapılır?

Cheat meal öğünlerinin amaca ulaşabilmesi için doğru aralıklarla ve kontrollü şekilde uygulanması gerekir. Örneğin; uyguladığınız diyet programını bozmadan haftada 1-2 kez kaçamak yaparak formunuzu çok daha iyi şekilde koruyabilirsiniz. Elbette bu noktada kardiyoların ve yağ yakımının eskisi gibi sürmesi de önemlidir. Aksi halde alınan kalori fazlası sporun olumlu etkilerini ortadan kaldırabilir. Veya kaçamak öğünlerin sıklığının artması da benzer sorunlar doğurabilir. Bu sorunlardan korunmak için kaçamak yaparken göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan bazıları şunlardır:

  • Kaçamak öğünde yağ, karbonhidrat ve şeker bakımından yüksek olan yiyeceklere saldırmaktansa bunları kontrollü şekilde tüketmek daha doğru bir yaklaşımdır.
  • Kaçamak esnasında tamamen sağlıksız abur cubur gıdalar yerine; makarna, pizza, hamburger ve sushi gibi karbonhidrat ve protein bakımından zengin yiyecekler tüketilebilir.
  • Özellikle sosyal ortamlara uyum sağlamak için arada bir yapılan kaçamaklarda herhangi bir sıkıntı yoktur, bu durum psikolojik olarak rahatlama sağladığından sürece yardımcı bile olabilir.
  • Cheat meal sıklığı normalde haftada 1 olsa da kişiden kişiye değişir, bu nedenle yoğun egzersiz programı olmayanların ayda en fazla 1-2 kez kaçamak yapması gerekebilir.
  • Cheat meal’in tek bir öğünle sınırlandırılması gerekir, aksi halde diyete dönmek zorlaşabilir.
  • Cheat meal ardından yapılan kardiyo yoğunluğunun artırılması alınan karbonhidrat ve yağların yakımına yardımcıdır.
  • Kaçamak ve spor arasında ödül-ceza mekanizması geliştirilmemelidir, yani kaçamak öğünler sporun ödülü olarak görülmemelidir.

Cheat meal, beden hedeflerine son derece faydalı olabilen bir beslenme biçimidir fakat ipin ucunu kaçırma açısından da aynı şekilde risklidir. Genellikle sosyal medyada ünlü isimlerin cheat meal fotoğrafları paylaşması cezbedici olsa da bu kişiler profesyonel spor antrenörleri olan ve beslenme planları katı kurallarla belirlenen insanlardır. Bu nedenle kendi kaçamaklarınızı planlarken her zaman kişisel motivasyon, egzersiz ve beslenme alışkanlıklarını göz önünde bulundurmanız önerilir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Beslenme ve spor rutinlerinizde yaptığınız alışkanlıklar dış görünümünüzü yakından etkiler. Doğru ve sağlıklı bir beslenme planı sadece ideal kilonuza değil, istediğiniz cilt ve saç sağlığına kavuşmanıza da yardımcıdır. Eğer diyet planı oluştururken saç sağlığınız için gereken besinleri alamamaktan şikayetçiyseniz, ihtiyacınız olan saç protein bakım randevusunu buradan oluşturabilir ve diğer öneriler hakkında Cut Labs uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir