Saçlarınız Bu Yüzden Dökülüyor Olabilir!

Saç dökülmesi toplumda genellikle erkekleri etkileyen bir sorundur ve zamanla yavaş yavaş gerçekleşebileceği gibi özellikle 25-45 yaşlar arasında atak şekilde de gelişebilir. Her ne kadar saç dökülmesinin altında kalıtsal özellikler yatıyor olsa da sizin için durum tam olarak bu olmayabilir. Çünkü saç dökülmesi, genetik faktörlerin yanı sıra günlük rutinlerinizde yaptığınız yanlışlardan veya yaşam alışkanlıklarınızdan kaynaklanabilir. İşte saç dökülmesinin yaygın 10 nedeni!

  1. Androgenetic Alopecia

Erkeklerde genetik faktörlerden kaynaklanan ve yaygın olarak görülen saç dökülmeleridir. Bu tip dökülmelerde özellikle başın tepe ve şakak bölümlerinde açılmalar gözlenir. Dökülme genellikle ergenliğin ardından başlar ve zamanla ilerler. Günümüzde bu tip dökülmeleri tedavi etmek için kullanılan birçok saç ekim ve lazerli tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Telogen Effluvium

Sağlıklı bir saç folikülü büyümesini dört evrede tamamladıktan sonra dökülür. Telogen Effluvium ise saç foliküllerinin dökülme safhasında kalması ile karakterize bir sorundur. Bunun sonucunda başlı deride çıkan saçtan çok dökülen saç folikülleri yer alır ve yer yer açılmalar başlar. Genellikle tiroid, ameliyat ve hızlı kilo alıp verme gibi durumlarda yaşanan bu sorun, ana faktörün ortadan kalkmasıyla birlikte kendiliğinden geçme eğilimi gösterir.

  1. Anagen Effluvium

Anagen effluvium ise saçların gelişme evresinde yeterince güçlenmeyerek dökülmesi sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Bu durum çoğu zaman sadece saçları değil, kaş ve kirpik gibi diğer yüz kıllarını da olumsuz şekilde etkiler. Aşırı radyasyon, kemoterapi ve otoimmün hastalıklar gibi sebeplerden kaynaklanan bu tip dökülme de altta yatan hastalığın tedavisiyle birlikte kontrol edilebilir.

  1. Stres

Stres, birçok saç dökülmesindeki ana unsurdur ve saçların yanı sıra vücudun diğer birçok fonksiyonunu etkileyebilir. Aşırı stres ve anksiyete saç tellerinin incelerek kopmasına yol açar. Bu durumu kontrol altına almanın en doğru yolu stresle baş etmek tekniklerini öğrenip uygulamaktan geçer. Düzenli yaptırılan masajlar ve akupunktur gibi tedaviler stresi kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Kullanılan İlaçlar

Kimi ilaçların saç sağlığı üzerinde doğrudan etkisi bulunur. Antidepresanlar, kan incelticiler, tiroid ilaçları veya akne ilaçları hormon dengesini alt üst ederek saç foliküllerinin zayıflamasına neden olabilir. İlaç kullanımının yan etkileri bünyeden bünyeye değiştiğinden bu sorunu çözmenin ve doğru ilaç ile ilaç dozunu ayarlamanın en kolay yolu, uzman hekime danışmaktır.

  1. Hormonal Düzensizlik

Testosteron başta gelmek üzere pek çok hormon seviyesindeki ani düzensizlikler de dökülmeler de etkili olabilir. Bu hormonları kontrol altına almak için beslenme, ilaç, sigara ve alkol tüketimi gibi alışkanlıkların gözden geçirilmesi gerekir.

  1. Yetersiz Beslenme

Yetersiz beslenme ve ekstrem diyetler saçların bir anda büyük miktarlarda dökülmesine yol açabilir. Çünkü saçlar da tıpkı vücudumuzdaki diğer doku ve organlar gibi canlı yapılardır. Vitamin, mineral ve proteinlerle beslenen saç telleri, yetersiz veya sağlıksız beslenme durumlarında gelişim için ihtiyaç duydukları besinleri alıp gelişemezler. Bu durum kısa sürede saçların cansız ve mat görünmesine neden olurken, ardından dökülmeleri tetikleyebilir. Çözüm için ani diyet değişikliklerinin yapılmaması ve günlük beslenme ihtiyaçlarının sağlıklı şekilde karşılanması gerekir. 

  1. Deri Hastalıkları

Mantar gibi deri hastalıkları saçlı bölgede genellikle kızarık ve tahriş deri görünümü ile birlikte gelişen dökülmelere yol açar. Bu tip dökülmeler başlangıçta küçüktür fakat zamanla hızlanarak artar. Bütün semptomlara ek olarak kaşınma ve baş derisinde rahatsızlık hissi de mevcuttur. Saçkıran benzeri mantar hastalıklarından kurtulmak için dermatolog önerisiyle deri merhemi ve ilaçlar kullanılabilir.

  1. Saç Bakım Ürünleri

Kimi saç dökülmelerinde, saç ve deri tipine uygun olmayan saç bakım ve temizlik ürünlerinin kullanımı söz konusu olabilir. Şampuan, saç kremi, köpük ve sprey gibi yanlış seçilen her bir ürünün saç sağlığını olumsuz etkileme riski bulunur. Özellikle içinde aşırı kimyasal barındıran sağlıksız ürünler saç derisini tahriş edebilir ve saç sebumunu bozarak saçların bir anda yıpranmasına, kepeklenmesine veya dökülmesine yol açabilir. Bu nedenle saç ürünlerinin mümkünse profesyonel bir kuaför ile birlikte ve saç tipine göre tercih edilmesi gerekir.

  1. Saç Stilleri

Saçların aşırı sıkı toplanması, örülmesi ve aşırı işleme maruz kalması da saç sağlığını kötüleştiren sorunlar arasındadır. Bu tip yanlış şekillendirme alışkanlıkları saçları zayıflatarak dökülme şiddetini artırabilir. Ayrıca yanlış stillendirme sonucu saçlarda kırılma, kopma ve mat görünme gibi ek problemler de gözlenebilir. Evde uygulanan bakım rutinlerinin yeniden düzenlenmesi, profesyonel salonlarda saç terapi ve masaj uygulamaları yaptırılması gibi adımlar, yanlış stil alışkanlıklarının etkilerini azaltmaya yardımcıdır.

Saç dökülmesi her insanı farklı şekilde etkiler. Bu nedenle altta yatan ana sebebi araştırmak için bir doktor randevusu aldıktan sonra doğru saç bakım rutinleri kazanmak için işin uzmanlarına danışmanız en doğrusu. Saçınızın ince ve hassas yapısına en uygun kesim, şekillendirme ve bakım ipuçları hakkında bilgi alacağınız bir Cut Labs randevusu için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir