Yaz Sıcaklarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz aylarında yalnızca güneş ışınlarının olumsuz etkileri değil, aynı zamanda terlemeye bağlı problemler ya da denizin ve havuzun yıpratıcılığı gibi faktörler de saçlarınızın zarar görmesine neden olabilir. Dolayısıyla yaz mevsimine girdiğimiz bu dönemde saç bakım alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Güneş koruması, nemlendirme, yıkama ve durulama alışkanlıkları, klorun ve tuzlu suyun etkilerinden korunma, yüksek ısı maruziyetinden kaçınma ve bunlara ek olarak alabileceğiniz daha pek çok önlem yaz aylarında saçlarınızın sağlığını korumanıza yardımcı olacaktır. 

Yıkama Sıklığını Azaltın

Saçların doğal dengesinin korunması adına haftada 2-3 kez yıkama yeterli olur. Yıkama sıklığının artırılması durumunda saç doğal yağlarını kaybederek kurumaya başlar. Eğer saçlarınızda aşırı yağlanma sorunu yaşıyorsanız kuru şampuan kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca kimyasal içerikli şampuan ya da saç bakım ürünleri kullanmamalı, nem kaybını önlemek adına hafif bir formüle sahip şampuanlar tercih etmelisiniz. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Nemlendirici Bakım Uygulamaları Yapın

Yaz aylarında saçlarınız kuruma eğilimindedir. Bu yüzden havalar ısınmaya başladığı andan itibaren haftada iki kez nemlendirici bakım uygulamaları yapabilir, nemlendirici saç maskeleri kullanabilirsiniz. Bakım uygulamaları için kimyasal içermeyen nemlendirici bakım ürünlerini kullanabileceğiniz gibi doğal yöntemlere de başvurabilirsiniz. Örneğin hindistan cevizi yağı ya da argan yağı gibi doğal ürünler saçlarınızın her zaman nemli ve parlak kalmasını sağlar.

Saçlarınızı Güneşten Koruyun

Güneşin zararlı UV ışınları hem teninizi hem de saçlarınızı olumsuz etkiler. Bu yüzden eğer uzun süre güneşte vakit geçirecekseniz UV koruma özelliği bulunan kremleri ya da spreyleri kullanabilirsiniz. Ayrıca güneşe bu ürünler olmadan maruz kaldığınız durumlarda saçlarınızı yeniden canlandırmak için yatıştırıcı ürünler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer hem güneşten korunmak hem de stil sahibi görünmek isterseniz, şapka ya da bandana gibi aksesuarları da kullanabilirsiniz. 

Saçlarınız Üzerinde Baskı Kurmayın!

Eğer saçlarınız uzunsa sıkı saç tokaları ya da saç aksesuarları kullanmak hem saçlarınızın kırılmasına hem de hava alamamasına bağlı olarak güçsüz bir hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden saçlarınızı toplamak ya da güneşten korumak için seçtiğiniz aksesuarların saçlarınız üzerinde baskı kurmaması gerekir. Eğer mümkünse saçlarınızı mümkün olduğunca serbest bırakmayı tercih edebilirsiniz. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Saçlarınızı Tuzlu Su ve Klora Karşı Koruyun

Yaz aylarında serinlemek için denize ya da havuza girmemek olmaz. Fakat bir yandan da saçları tuzlu suyun ve klorun olumsuz etkilerinden korumak gerekir. Bu yüzden denize ya da havuza gireceğiniz zaman bone ya da saçlarınızı koruyacak kremler kullanmayı düşünebilirsiniz. Ya da yüzdükten hemen sonra yıkayarak saçlarınızı klordan ya da tuzlu sudan koruyabilirsiniz. 

Saçlarınızı Düzenli Olarak Kestirin

Profile photo of a young barber trimming his customer’s hair with an electric shaver and a comb in a barbershop.

Saçlarınızı düzenli olarak kestirmek, uçlarında kırık oluşumunu engelleyerek saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca yaz aylarına özel ferah bir saç stili seçmek, hem rahat etmenizi sağlar hem de saç bakımını kolaylaştırır. 

Yaz aylarında saçlarınızı kurutmak için saç kurutma makinesi gibi yüksek ısı yaratan cihazlar kullanmak yerine, saçlarınızın doğal olarak kurumasına izin verebilirsiniz. Siz de saçlarınızı yaz öncesinde yaz aylarına hazırlamak ya da yazın canlılığı kaybolan saçlarınızı yeniden güzel ve canlı bir görünüme kavuşturmak isterseniz, hemen şimdi buradan randevu oluşturabilir ve Cut Labs profesyonelleri ile birlikte arzu ettiğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir