Yaz Aylarında Cildinizi Nasıl Korursunuz?

Günümüzde saç ve cilt bakımı sadece kadınlara özgü bir rutin olmadığını kanıtlamış olsa da çoğu erkek hala yaz kış aynı ürünleri kullanmayı tercih ediyor. Ancak güneşin kışa nazaran fazlasıyla yakın ve parlak olduğu yaz aylarında cilt bakımında doğru tercihlerin yapılması, en önemlisi de güneşin zararlı etkilerinden korunmaya mutlaka özen gösterilmesi gerekiyor. Özellikle gözenek bakımından kadın cildinden farklı olan erkek cildinin, yazın sağlıklı kalabilmesi ise bazı ufak ipuçlarına dikkat etmekten geçiyor!

  1. Temizleme

Erkek cildi, genel olarak kadın cildinden daha yağlıdır. Bu nedenle cildin doğru bir arındırıcı yardımı ile günde en az 2 kez temizlenmesi gerekir. Cildin nem dengesini bozan sabun ürünlerinin yerine, farklı cilt tipleri için geliştirilmiş köpük veya jel formlu ürünler tercih edilebilir. Gözenekleri temizleyerek fazla yağı gideren bu temizleyiciler, erkek cilt bakımının temelini oluşturur. Ayrıca tıraş ve peeling gibi diğer uygulamalar için harika bir zemin hazırlayarak daha sağlıklı görünmeye yardımcı olur.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Tonik Uygulama

Tonik, özellikle gözenek sayısını ve büyüklüğünü olumlu yönde etkileyen bir temizlik ürünüdür. Her ne kadar sıradan cilt temizleyicileri cildin üzerindeki kiri ve yağı gidermede etkili olsa da çoğu zaman gözeneklere sıkışıp kalan daha derin kirleri temizlemek için yeterli gelmez. Bu aşamada cilt tipine uygun bir tonik uygulamak zaruri hale gelir. İyice arındırılmış cilde genellikle bir pamuk yardımıyla uygulanan tonikler, gözenekleri küçülterek siyah nokta ve yağlanma gibi problemleri önler. Böylece düzenli kullanım sonunda daha canlı, dengeli ve sorunsuz bir cilde kavuşmayı garantiler.

  1. Nemlendirme

Yaz aylarında ciltteki en büyük problemlerden biri nemlendirme konusudur. Terlemenin ve su kaybının arttığı bu aylarda, cildin kuruyup dökülmemesi için doğru ürünlerle nemlendirilmesi gerekir. Ancak bu aşamada tercih edilen ürünün cildi olduğundan yağlı göstermemesi veya bölgesel kuruluklara yol açmaması da önemsenmesi gereken bir durumdur. Bunun için yaz nemlendiricisi seçerken mutlaka cildi besleyen gliserin ve hyaluronik asit gibi bileşenlere sahip, hafif yapıdaki ürünler tercih edilmelidir. Düzenli kullanım sonunda nemlendirici ürün yeterli gelmiyorsa aloe vera, zerdeçal veya avokado yağı gibi doğal bileşenler içeren ve su tutma kapasitesini artıran bir serum da rutine eklenebilir. 

  1. Güneşten Koruma

Güneşten korunma, temizlik ve nemlendirmeye ek olarak uygulanması gereken bir diğer adımdır. Kimi zaman yaz tipi nemlendirici seçerken güneşten koruma özellikli ürünler devreye girse de genellikle önerilen, her şeyden ayrı bir ürününün kullanılması yönündedir. Özellikle UV ışınlarının en dik açıda geldiği 10:00-14:00 saatleri arasında dışarıda olanlar için yüksek koruyucu özellikli bir güneş kremi rutine mutlaka dahil edilmelidir. Güneş kremi kullanımında önemsenmesi gereken bir diğer konu da uygulama aralığının birkaç saat olmasıdır. Yani leke, yanık ve güneşin yaşlandırıcı etkisini minimuma indirmek için cilt tipine uygun bir güneş kreminin gün boyunca belirli aralıklarla uygulanması zaruridir. Bu sırada el ve diğer vücut bölümlerine özel bir koruyucunun kullanımı da unutulmamalıdır.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Tıraş

Hava sıcaklıklarının arttığı yaz aylarında cildin nefes alması önemli bir konudur. Ancak bu sırada güneşin zararlı faktörleri göz önünde bulundurulmalı ve cildi fazla tahriş etmemeye özen gösterilmelidir. Bunun için her gün tıraş olmaktan kaçınmak ve tıraş sırasında doğru ekipmanlar kullanmak gerekir. Ayrıca her tıraş sonrası bakımı aksatmamak ve cildi besleyici yağlarla onarmak da ideal bir bakım yöntemidir. Böylece cildin dejenere olarak zarar görmesi önlenmiş olur.

Yaz aylarında doğru bir cilt bakım rutini oluşturabilmek için alışkanlıklarınızda birkaç değişiklik yapmanız gerekir. Birbirinden farklı ürünlerin, farklı aralıklarla uygulanması ile hem aşırı yağlanma hem de kuruma problemlerini önleyerek sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu aşamada hangi ürünü nasıl kullanacağınız konusunda kararsızsanız, buradan Cut Labs uzmanlarına danışarak cildinize ve alışkanlıklarınıza en uygun seçimleri yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir