Yağmurlu Havalarda Saç Bakım İpuçları

Sonbaharla birlikte yazın bunaltıcı sıcakları yerini rahatlatıcı serin havalara ve hafif yağmurlara bırakmaya başlar. Ancak zamanla şiddetini artıran yağmurlar özenerek şekillendirilen saçların bir çırpıda kabarmasına ve kontrolden çıkarak bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle sezonun henüz başındayken, saçların hem şeklini hem de sağlığını tehdit eden aşırı nemli havalara karşı birkaç basit önlem almakta fayda var!

  1. Saçlarınızı yağmur suyundan arındırın
portrait of young man in the rain

Yağmurlu havada saç şeklini ve parlaklığını kötü yönde etkileyen en büyük faktörlerin başında yağmur suyunun kurutulmadan başlı deri üzerinde kalması gelir. Çünkü yağmur suyu kafa derisindeki pH derecesini bozarak saç köklerine zarar verir ve mevcut saç problemlerini ağırlaştırabilir. Bu gibi risklerden korunmak adına, evden çıkarken hava durumuna bakmayı alışkanlık haline getirmek ve yanınızda her zaman şemsiye bulundurmak faydalı olabilir. Ancak yağmura maruz kaldıktan sonra saç sebumunu dengelemek için mutlaka duş almanız ve derideki asidiklik sorununu gidermeniz gerekir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Saçlarınıza uygun ürünler tercih edin

Saçlarınızı yıkarken kullandığınız ürünler önemlidir. Her saç tipi ve derisi farklı yapısal özelliklere sahip olduğundan, tercih edilen ürün gamının kişisel problemlere uygun olması gerekir. Bu aşamada hangi ürünü kullanacağınızdan emin değilseniz her zaman kuaförünüzden destek alabilirsiniz. Ancak genel olarak saçları güçlendiren ve besleyen bir şampuanla birlikte, yağ bezlerinin aşırı sebum salmasını önleyen bir saç kremi tercih etmek, yağışlı sezona ideal bir bakım setiyle başlamanız için yeterlidir. Bunların yanı sıra içeriği temiz ve hafif ürünlere yönelerek bu bakımın etkisini artırmanız da mümkün olabilir.

  1. Doğru kurutma yöntemini seçin

Saçları güzelce yıkadıktan sonra geriye kurutmak ve şekillendirmek kalır ancak özellikle yanlış kurutma aşaması, yağışlı sezonda kendini gösteren kabarma ve cansızlaşma gibi problemlerin ciddileşmesine sebep olabilir. Soğuk havalarda saçların bir anda kurumasını istemek normaldir fakat yüksek şiddette üflenen sıcak hava saç telleri üzerindeki koruyucu bariyeri incelterek kırılma, dökülme, kopma gibi sorunlara yol açar. Bu nedenle saçlarınızı yüksek fön ısısına maruz bırakmadan önce yumuşak bir havlu yardımıyla üzerindeki fazla suyu narince almanız ve kurulama ısısını belirli bir seviyede tutmanız önemlidir. 

  1. Doğru tarağı kullanın

Saçlarınız yağmurda ıslanmış veya duşta yeni yıkanmış olsun, doğru tarak ile nazik bir tarama adımına ihtiyacınız olur. Sık ve ince uçlu taraklar kullanmak saçlardaki elektriklenme şikayetini artırarak kış aylarında zaten çekilmez olabilen bukleleri kısa sürede kontrolden çıkabilir. Bu nedenle havluyla kurulayıp fazla suyunu aldığınız veya yeni kuruttuğunuz saçlarınızı, tercihen ahşap ve geniş uçlu bir tarakla taramayı tercih etmeyi deneyebilirsiniz. Çabuk karışan ve birbirine giren saçlarınız içinse geniş aralıklı saç açma taraklarını kullanabilir, işlemi kolaylaştırmak ve tarama sırasında artan dökülme, kopma sorunlarını azaltmak için duş sonrası saç bakım yağlarından veya kremlerinden faydalanabilirsiniz.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Saç bakımı yaptırın

Soğuk ve yağışlı havalarda nem dengesi bozulan saçların düzenli bakıma ihtiyacı olur. İhtiyaca göre haftada 1-2 kez kullanılan hindistan cevizi yağı, argan yağı ve zeytinyağı gibi doğal içerikli ürünler saçlarınızın parlak, hacimli ve düzgün görünmesine büyük katkı sağlar. Saç derisini besleyen sezona uygun maskeler ise yağmur suyu sebebiyle bozulan pH seviyesini ideal seviyeye getirmede oldukça etkilidir. Ancak zaman zaman evde uyguladığınız bu bakım adımlarına daha profesyonel işlemleri de eklemeniz gerekir. Çünkü uzman kontrolünde yaptırılan bir saç bakım işlemi, saçların parlaklığını ve pürüzsüzlüğünü maksimum seviyeye çıkararak saçlarınıza ihtiyacı olan bariyeri kısa sürede kazandırabilir.

  1. Yeni bir saç modeli deneyin

Kimi zaman sezon boyunca yağmurun sebep olduğu elektriklenme, kopma ve kırılma gibi şikayetlerin tümü doğru saç modelinin tercih edilmesiyle de sonlanabilir. Genellikle uzun saçlar daha fazla tarama ve kurutma işlemi gerektirdiğinden genel görünümün yağmurdan daha kötü etkilenmesine sebep olabilir. Bu nedenle saçlarınızı özellikle kırılan uç bölgelerinden düzenli olarak kestirmek veya bukle kontrolü için ara kat tercih etmek, sezonu en sağlıklı şekilde atlatmanızı sağlayabilir.

Saç tipinize ve tarzınıza en uygun saç modelleri ile bakım aşamaları adında profesyonel bir destek almak isterseniz, buraya tıklayarak Cut Labs’in uzman kadrosundan randevu talep edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir