Soğuk Havalarda Cildinizin Sağlığını Nasıl Korursunuz?

Nasıl ki sıcak havalarda cildimizi korumak için güneş kremi ve benzeri koruma yöntemlerine başvuruyorsak, cildimizi soğuk havaların olumsuz etkilerinden korumak için de benzer yöntemlere başvurmamız önemli. Özellikle ciltte ve dudaklarda kuruma ya da vücudun çeşitli yerlerinde çatlaklar oluşması gibi durumlar soğuk havaların olumsuz etkilerinin başında geliyor. Peki soğuk havalarda cilt sağlığını korumak için yapılması gerekenler neler? Bu kısa rehber de cilt sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bazı önlemlerden bahsettik… 

  1. Cildinizi temiz ve nemli tutun

Cildin hava alabilmesi için gözeneklerinin her zaman açık olması gerekiyor. Bu da cildi her zaman temiz tutmakla mümkün. Ayrıca ciltte çatlaklar ve kuruma oluşmaması için her zaman nemli olmasına dikkat etmek gerekiyor. Elbette kullandığınız nemlendirme ürünlerinin vücut üzerinde bulunan yağları alıp götürmemesi ve cilde zarar vermemesi de son derece önemli. Bu yüzden temizleme ve nemlendirme için kullanacağınıza cilt bakım ürünlerini özenle seçin!

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Dudaklarınızı nemlendirin

Soğuk havalarda dudaklarda kuruma, kabuklanma ya da çatlama en sık karşılaşılan sorunların başında geliyor. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan dudaklar kış aylarında ilk etkilenen bölgelerden. Bu durum bir yandan estetik olmayan bir görünüm yaratırken bir yandan da insanların kendilerini kötü hissetmesine neden oluyor. Böyle durumlarda dudaklarınızı ıslatarak nemlendirmeye çalışmak sorunun büyümesine neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar tarafından dudak nemlendiricileri kullanılması öneriliyor. 

  1. Gece maskeleri uygulayarak cildiniz canlılığını koruyun

Kış aylarında kullanılan gece maskeleri bir yandan gözeneklerin temizlenmesine bir yandan da cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Bu da cilt üzerindeki nem dengesinin korunması ve kuruma ya da çatlakların önlenmesi anlamına geliyor. Gece maskelerini her gün uygulama imkanınız yoksa, hafta bir iki kez uygulamanız bile cildinizin soğuk havaların olumsuz etkilerinden korunmasına yardımcı olacaktır.

  1. Düzenli ve sağlıklı beslenin

Sağlıklı bir beslenme düzeni cildinizin görünümüne doğrudan etki eder. Nitekim sağlıklı bir beslenme düzeninin cilt güzelliği ve sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle soğuk havalarda cilde ihtiyacı olan vitaminlerin takviyesini yapmak ve olabildiğinde çok su tüketmek büyük önem taşır. Eğer imkanınız varsa cildinizi soğuk havaların olumsuz etkilerinden korumak için düzenli olarak A, C ve E vitaminleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Serum ve losyonlar ile cilt üzerinde kalkan oluşturun

Kış aylarında cilt üzerinde ne çok olumsuz etki yapan faktörler güneş ve rüzgardır. Özellikle kış sporları yapan ve cildi korumak konusunda yetersiz ekipman kullanan insanların cilt sağlığını korumak için tüm önlemleri alması önemlidir. Doktor, estetisyen ya da kuaför önerisi ile kullanılabilecek olan serum ve losyonlar cilt üzerinde katmanlar yaratarak cildin güneşten ve rüzgardan zarar görmesini önler. Bu losyonları üst üste giyilmiş ve vücudu koruyan kıyafetler olarak düşünmek mümkündür. 

  1. Vücudunuzu koruyacak aksesuarlar kullanın

Soğuk havalarda cilt bakım ürünleri kullanmak ne kadar önemliyse, vücudunuzu koruyacak aksesuarlar kullanmak da o kadar önemlidir. Kulaklarınızı ve alın bölgenizi korumak için bere, boyun bölgesini korumak için atkı, elleriniz için eldiven ve özellikle göz kenarlarını korumak için gözlük kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tüm bu aksesuarları cilt bakım ürünleri ile birlikte kullanırsanız, cildinizin göreceği zararı da o kadar minimize etmiş olursunuz. 

Eğer siz de hangi cilt bakım ve temizleme ürünleri kullanmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi değilseniz, size yardımcı olması için kuaförünüze danışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir