Şık ve Bakımlı Bir Sakal için Adımlar

Şüphesiz ki sakal, bir erkeğin stilini tamamlayan en çarpıcı aksesuarlardan. Ancak maskülen görünümün en önemli simgelerinden olan sakalın sadece uzun ve dağınık olması yeterli değildir. Aksine, sakal uzunluğu ne olursa olsun şık ve erkeksi bir görünüm için bu yapının düzenli bakımla desteklenmesi gerekir. Tıpkı saç ve cilt bakımında olduğu gibi sakal görünümünde de bazı ipuçlarına dikkat ederek, çok daha kusursuz bir çekicilik elde edebilir ve uzun süredir istediğiniz o mükemmel tarza sahip olabilirsiniz. Üstelik sadece bu 5 temel bakım adımını uygulayarak:

  1. Yıkama
Cropped image of a half mans face with beard isolated over white background

Sakalları yıkamak çoğu zaman gözden kaçıyor olsa da sakal temizliği fazlasıyla önemli bir konudur. Sakalınızı günde en az 2 kez sakal şampuanı ile yıkayarak hem çok daha temiz hem de çok daha seksi bir görünüşe kavuşursunuz. Çünkü sakal için özel olarak üretilen ve kıl tipinize uygun olan temizlik ürünleri, kıl köklerinin arasında toz ve kir birikmesini önleyerek sakal sağlığını iyileştirir. Sabah akşam yıkadığınız sakallarınızı yumuşak bir havlu ile kuruladıktan sonra diğer bakım adımlarına geçebilirsiniz.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Tarama

Bakımlı bir sakalın ikinci adımı, düzenli taramadır. Özellikle yıkama sonrası yapacağınız bir tarama işlemi, tıpkı saç derisinde olduğu gibi sakallı deride de kan akışını hızlandırarak kılların daha sağlıklı çıkmasını sağlar. Böylece sakallarınıza genel bir parlaklık ve gürlük kazandırır. Ayrıca cildi ölü ve sağlıksız kıllardan arındırarak daha rahat nefes alır hale getirir. Eğer sakallarınızın fazla kabarmasından ve dağılmasından şikayetçiyseniz, düzenli tarama alışkanlığı kazanarak kontrolden çıkan sakalları daha yumuşak ve nizami bir forma getirebilirsiniz.

  1. Nemlendirme

Normalden cansız ve sert saçlarınızı tararken fazla zorlandığınızı fark ediyorsanız, kıl tipinize uygun bir nemlendirici kullanmanın zamanı gelmiş de geçiyor olabilir. Kurulama aşamasından sonra sakallarınızı mümkünse doğal yağlar ve organik balmlarla besleyerek parlak hale getirebilirsiniz. Bu sayede sakalları kökten uca besler, sağlıklı uzamalarını sağlar ve dokunduğunuzda yumuşak ve hoş bir his elde edersiniz. Ayrıca cilt bakımıyla birlikte uyguladığınız bu adımlar, genel olarak daha ferah ve şık hissetmenize de yardımcıdır.

  1. Tıraş
Serious bearded man in hat and sunglasses is posing at photo studio.

Mutlaka her erkeğin favori bir tıraş yöntemi vardır ancak sakal, kısa sürede uzadığından bu stili uzun süre korumak için ekstra özen göstermeniz gerekir. Sakallarınızın her zaman temiz ve şık görünmesini istiyorsanız öncelikle, tıraş olmayı alışkanlık haline getirmeli ve belirli aralıklarla fazla uzayan noktalarda sakallarınızı kırpmayı unutmamalısınız. Böylece genel ve komple bir tıraş yerine ara düzeltmelerle, görünümünüzü çok daha uzun süre koruyabilir ve çekici görünebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey; tıraş ve kırpma işlemlerinde kullandığınız ustura, tıraş bıçağı ve tıraş makinesi gibi ekipmanların keskinliğidir. Bu tip ekipmanlarda ne kadar kaliteli seçimler yaparsanız, elde ettiğiniz sonuçtan da o kadar tatmin olursunuz.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Stilize Etme
Photo of young concentrated man standing isolated over grey background with shaving foam on face. Looking aside.

Bütün aşamaların sonunda yıkanan, temizlenen ve nemlendirilen sakallarınız artık şekillendirme için hazır hale gelir. Bunun için yapmanız gerekenler aslında oldukça basittir ve genel olarak tarza uygun bir düzenleme basamağını içerir. Bu aşamayı önceki tekniklerin bir arada kullanıldığı son bir adım olarak da düşünebilirsiniz. Örneğin; saç, sakal ve bıyık görünümünü aynı anda gözden geçirerek günlük hayata veya resmi toplantılara uygun bir tarz yakalayabilirsiniz. Sakallarınız uzun yapıdaysa örgü ve toplama gibi sakal şekillendirme yöntemlerinden faydalanabilir, sakal aksesuarları kullanarak kombininizi tamamlayabilirsiniz. Kısa sakal ve bıyıkları ise ince fırçaların yardımıyla düzenleyebilirsiniz.

Aradığınız çekici ve bakımlı erkek görünümü için sakal bakımını ihmal etmemeniz önemli ancak tarzınızda çok daha önemli değişiklikler yapmanız gerektiğinde, bir uzmandan fikir almanız da oldukça faydalı. Buradan, uzman stilistlerden ve saç tasarımcılarından oluşan Cut Labs ekibine ulaşarak yerinizi hemen ayırtabilir ve yüz tipinize ve karakterinize en uygun seçimleri yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir