Saçlarda Textured (Dokulu) Stil Oluşturma

Erkekler için son dönem saç stilleri, eskiye nazaran bir hayli evrim geçirmiş durumda. Herkesin kendi tarzını ortaya çıkarmasına izin veren bu çeşitlilik, textured veya diğer adıyla dokulu saç kesiminin popülerlik kazanmasına neden oldu. Doğal, dağınık ve hacimli görünüm sunarken yaratıcılığa izin veren dokulu stil, doğru şekilde uygulandığında sizin de tarzınızı bir üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bu yazımızda bu çekici stilin nasıl oluşturulabileceğine ve farklı varyasyonlarına bakacağız.

Textured Stil Nasıl Oluşturulur?

Textured stil, klasik ve sıradan saçlara doku ile hacim kazandırmak için uygulanan, günlük kullanıma elverişli bir saç modelidir. Kendi içinde farklı çeşitleri olan bu stil, kişisel yaşam alışkanlıklarına ve tarza uygun hale getirilebilir. Temel olarak eşit uzunluktaki saçlar arasında uzunluk ve katman farkı oluşturmayı hedefler. Bunun için kuaförünüz traş bıçağı veya makas yardımıyla özel bir kesim tekniği uygular ve saçlara istenen şekli verir. Günümüzde en çok kullanılan ve her erkeğe fazlasıyla yakışan dokulu saç stillerinden bazıları şunlardır:

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Dokulu Kırpma (Textured Crop)

Textured crop, çok yönlü erkek saç stilleri arasındadır ve bu nedenle hemen her tarza uyum sağlayabilir. Kısa saçlı erkeklerin kullandığı bu stil, genellikle skin fade ile birlikte kombinlenir ve başın yan ve alt tarafındaki saçların traşlanması, üstündekilerin ise katmanlı şekilde kesilmesiyle elde edilir. Böylece saçlar kısa olmasına rağmen normal bir kesimden çok daha kabarık, hacimli ve gür görünür. Dolayısıyla saçlara doğal bir çekicilik kazandırmak için en çok kullanılan tekniklerden biridir ve iş hayatıyla mükemmel uyum gösterir. 

  1. Dokulu Kısa Quiff

Quiff, üst kısmı uzun bırakılan saçların öne doğru taranması ve alın üzerine düşürülmesiyle elde edilen bir stildir. Kısa quiff ise onun günlük hayata ve resmi iş ortamına daha fazla uyum sağlayan, katmanlı saç kesimi ile stilize edilen versiyonudur. Özellikle saçlarının çok kısa olmasını istemeyen fakat sabahları saç şekillendirmeye fazla vakit ayırmaktan da hoşlanmayan erkekler için en ideal kesimdir. Bunun için saçların ön kısmı normalden uzun bırakılarak tepeye kadar kısaltılır, şekillendirme sırasında ise fönle kurutma ve deniz tuzu kullanılır.

  1. Dokulu Dalgalı Saç

Dokulu saç sadece düz saçlı erkeklere uygulanan bir stil değildir, dolayısıyla kıvırcık veya dalgalı saçlarınız varsa da bu kesimi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Dalgalı saçlar normal şartlarda düz saçlardan daha hacimli göründüğünden, araya az miktarda kat atmak bile saçları hacimlendirmek için yeterli olur. Ancak özellikle saçlarınızdaki karışık ve düzensiz görünümden şikayetçiyseniz ve buklelerinizi vurgulamak istiyorsanız, ara bölümlerde dokulu stil kullanarak başın üzerindeki saçları hafifletebilir, böylece çok daha doğal ve bakımlı saçlara kavuşabilirsiniz. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Dağınık Fringe

Alın üzerine düşerek yüz hatlarını çevreleyen kısa saçlar son dönemin yeni modası olan fringe saç kesimini ifade eder. Orjinali tekdüze görünen bu saç, dokulu kesim ile birleştiğinde tarzınıza hareket katmanıza yardımcı olabilir. Ön perçem olarak da bilinen fringe stilinin, farklı uzunlukta ve yoğunlukta kesim tekniği uygulanarak yapılması, ortaya dağınık ve havalı bir tarz çıkarır. Özellikle genç, kendine güvenen ve farklılık arayan erkekler arasında en popüler dokulu kesim modelidir.

  1. Sivri Uçlu Doku

Kısa saçlarınızı dokulu kestirdikten sonra daha çağdaş ve çekici bir tarz isterseniz, sivri uçlu modeli de deneyebilirsiniz. Diğerlerine göre çok daha havalı görünen bu kesimde başın üzerindeki saçları pomad veya şekillendirici yardımıyla yukarı doğru dikleştirmeniz yeterli olacaktır. Üstelik dikleştirme yoğunluğunu ve şeklini giyim tarzınıza göre ayarlayarak, stilinizle çok daha uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz.

Siz de saçlarınıza doğal ama hacimli bir görünüm kazandırmak istiyorsanız, yüz tipinize en çok yakışan dokulu stil için buraya tıklayarak Cut Labs saç tasarımcılarından bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir