Saç Bakımında En Yaygın Yapılan Hatalar Nelerdir ve Nasıl Önlenir?

Saç bakımı kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemlidir. Her ne kadar erkeklerin büyük çoğunluğu saçlarını kısa bırakmayı tercih etse de saç sağlığını korumaya yönelik önlemler almak önemlidir. Saç dökülmesi, kuruluk, pullanma ve daha pek çok problemin temel kaynağı bazı yanlış bakım adımlarının uygulanmasından kaynaklanır. O halde en çok yapılan ve saç sağlığı için zararlı olan hatalara yakından bakalım!

  1. Çok Fazla Jöle Kullanmak

Saçlarınıza belirli bir şekil verirken jöle, köpük, pomad benzeri ürünler kullanmak isteyebilirsiniz fakat bu tür ürünlerin önerilenden fazla ve hemen her gün kullanılması, saç sağlığına fazlasıyla zarar verir. Ayrıca saç kalitesini düşürür, saçların zayıflamasına neden olur ve bukleleri yıpratır. Dolayısıyla normalden fazla şekillendirici uygulama gibi bir alışkanlığınız varsa bunu bırakarak işe başlayabilir ve haftada birkaç gün saçlarınızı kendi haline bırakmayı deneyebilirsiniz. Böylece baş derinizin nefes almasına yardımcı olur ve bozulan saç sağlığını iyileştirirsiniz.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Saçları Yeterince Nemlendirmemek

Çoğu zaman sağlıksız, cansız ve güçsüz saçların temel nedeni nem eksikliğidir. Erkekler saç temizliğine özen gösterse de çoğunlukla nemlendirme kısmını atlama eğilimindedir. Fakat özellikle sıcak su ile duş aldığınızda veya kuru havalarda, saçlarınıza ekstra bakım maskeleri uygulayarak sıvı kaybını önlemeniz gerekir. Bu nedenle duş rutininize mutlaka nemlendirici krem eklemeli; badem yağı, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi doğal besleyicileri ise ihtiyaca göre haftada 1-2 kez kullanmalısınız. Düzenli olarak baş derinize masaj yaparak uyguladığınız bu tür doğal ürünler, saçların kökten uca beslenerek daha sağlıklı çıkmasına katkı sağlar.

  1. Saç Taramamak

Saç tarama alışkanlığının olmaması bir diğer yaygın hatadır ancak saçların kısa olması, taramaya gereksinim duymadığı anlamına gelmez. Düzenli olarak saç taramak baş derisindeki kan dolaşımını hızlandırır, ölü deriyi uzaklaştırır ve saçların daha gür çıkmasını sağlar. Bu nedenle saçlarınızı sabah akşam olmak üzere günde en az 2 kez taramanız, bu sırada da elektriklenmeyi önleyici ahşap bir tarak kullanmanız önerilir. Ayrıca tarama sırasında sert hamlelerde bulunmamanız ve saçlarınıza yumuşak davranmanız da önemlidir. Bu kadar basit bir alışkanlık sayesinde kısa süre sonra saçlarınızda hızlı bir iyileşme hissedebilirsiniz. Üstelik düzenli saç tarayarak gün içinde sık sık yaşanan saç dökülme problemini de minimize etmiş olursunuz.

  1. Saçları Yüksek Isıda Yıkamak ve Kurutmak

Saçlar için en zararlı şeylerden biri yüksek ısıdır. Bu ısı hem duş suyunun sıcaklığında hem de fön makinesinde aynı etkide zarar veriri olur. Dolayısıyla duş rutinindeki ısı kontrolünü doğru yapmak, saç kalitesini yakından etkiler. Aşırı sıcak su, derideki doğal sebum dengesini bozarak saç köklerine hasar verir. Buna bağlı olarak saçlar daha kuru, cansız ve kırılmaya açık hale gelir. Ek olarak dökülme, pullanma, deride tahriş gibi problemler meydana getirir. Bunun yerine duş suyunu ılık tutmanız, duş sonrası fön makinesi kullanımını ise sınırlamanız gerekir. Örneğin; duştan hemen sonra saçları kurutmamanız ve bir süre kendi kendine kurumasına izin verdikten sonra orta ayarda fönlemeniz daha doğrudur.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Saçları Sertçe Kurulamak

Duştan sonra saçları en ideal kurutma şekli, bir havlu yardımıyla kurulamaktır fakat bu sırada aşırı sert hamlelerde bulunmamanız gerekir. Aksi halde saçların kırılmasına veya dökülmesine neden olabilirsiniz. Erkeklerin genellikle uyguladığı sert kurulama tekniği kafa derisini zedeleyen bir yöntemdir. Bunun yerine yumuşak bir havlu kullanabilir ve saçtaki fazla suyu hafifçe sıkarak alabilirsiniz.

Cut Labs’in profesyonel uzmanları ile saçlarınızın daha gür ve sağlıklı olmasını sağlarken istediğiniz saç sakal stiline sahip olmanız mümkün. Hem saç tipinize uygun bakım ürünleri hem de yüz tipinize uygun kesim modelleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir