Perma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Perma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Düz saçların çeşitli kimyasallar kullanılarak kıvırcık ya da dalgalı hale getirilmesi işlemi perma olarak adlandırılır. Uzun süredir uygulanan perma, genellikle kadınların yapmayı tercih ettiği bir işlem olmaktan bir hayli uzak. Günümüzde erkeklerin de saç bakımına kadınlar kadar önem vermesi nedeniyle trend modeller arasında yer alan perma, özellikle genç ve dinamik erkeklerin ilk tercihlerinden. Havaların ısınmasıyla birlikte yeniden moda olan ve görünüşünüze canlılık getiren perma hakkında merak ettiklerinizi bu içerikte bulabilirsiniz!

 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Erkek Saçına Perma Nasıl Yapılır?

Perma saç, görünüşünüze farklı bir tarz katmak istiyorsanız deneyebileceğiniz en mükemmel alternatifler. Peki erkek saçına perma nasıl yapılır ve ne kadar tutar? Perma, düz saçların orjinal yapısını değiştirerek daha dalgalı ve kıvırcık hale gelmesini sağlar. Bunun için de saça bir takım kimyasallar uygulanır. Saç stilistleri ve kuaförler tarafından uygulanan perma işleminde saç sağlığına zarar verecek herhangi bir faktör de söz konusu olmaz; dolayısıyla uygulama sonunda canlı, parlak ve mükemmel görünümde buklelere sahip olursunuz.

 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

 

Perma işleminde öncelikle saç küçük parçalara ayrılır ve aralara maşalar yerleştirilir. Sonrasında saça dalgalı bir form veren kimyasal bazlı losyon uygulanır. Bu losyon saç keratini parçalayarak saçların isteğe göre dalgalı veya kıvırcık yapıya getirilmesini sağlar. Bir yandan da saçın aldığı şeklin uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Keratin parçalanma işleminden sonra ise saça nötrleştirici başka bir malzeme uygulanır ve bu şekilde saçların maşalar sayesinde yeniden yapılandırılması sağlanır, böylece saçlarınızı isteğe göre dalgalandırılmış olur.

Perma Saç Modelleri

Perma, genel olarak kıvırcık saçlara karşılık gelse de günümüzde erkekler için uygulanan farklı versiyonları bulunur. Duruşunda dinamik bir değişiklik arayanlar için ideal saç modellerinden olan permada bukle yoğunluğunun kişiye göre belirlenmesi mümkündür. Yani saçlarınızın kıvırcılıklığını ve yapısını isteğe göre değiştirebili, sonrasında ise bu saçı farklı tarzlarla birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin; perma saçlarınıza katlı perçem ekleyerek daha havalı bir tarza sahip olabilir veya kumsal dalgası, sezar perması gibi farklı modellerden birini tercih edebilirsiniz. Bu aşamada mevcut olan model çeşitliliğinin fazlalığı sayesinde kendi tarzınıza en uygun seçeneği deneme şansınız da olur. Ancak biz yine de işlem öncesinde stilistinize veya kuaförünüze danışmanızı öneririz.

 

Erkek Perma Saç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Perma yaptırmayı düşünürken perma saç kalıcılığı, bakımı ve şekillendirmesi gibi konuları merak ediyor olabilirsiniz. Eğer tarzınıza kademe atlatacak perma modellerini inceliyorsanız, öncesinde perma saç kullanımının nasıl olduğunu öğrenmek daha doğru bir karar vermenize yardımcı olabilir. 

 

 

Bu aşamada bilmeniz gerekenler şunlardır:

 

  • Perma saç, fön ve düzleştirici uygulamalardan daha uzun ömürlüdür ve ortalama 2-6 ay arası dayanır. 
  • Perma saç yaptırmak ise 3-5 saat kadar sürer.
  • Perma işleminden sonraki ilk 48 saat saçlara ekstra özen göstermek perma kalıcılığını artırır. Bu süre boyunca kuaförünüzün önerilerini harfiyen uygulamanız gerekir. Saçları yıkamak ve toplamak ilk süreçte yasaklı eylemlerdendir.
  • Permanın deneyimli bir kuaföre yaptırılması önemlidir, aksi halde saçlarınız uzun süre geri dönüşü olmayacak şekilde deformasyona uğrayabilir.
  • Permanın ilk günkü canlılığı ve parlaklığı koruyabilmesi için fazla neme ihtiyacı olur, bu nedenle saçlarınıza düzenli olarak nemlendirici bakım uygulamaları yapmanız gerekir. Bu işlemleri evde kendiniz uygulayabileceğiniz gibi stilistinizden de konuyla ilgili destek alabilirsiniz.
  • Permalı saçların ısı ile şekillendirilmemesi gerekir çünkü fön, kurutma makinesi, maşa gibi yüksek ısılı uygulamalar perma şeklini bozar.
  • Permalı saçlardaki en büyük sorunlardan biri çarşafa temas edince elektriklenmesidir. Bunu önlemek için saçlardaki elektriği alan bakım kremleri kullanabilir ve çarşaflarınızı ipek, saten gibi kumaşlardan tercih edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir