Yağlı Saçlar için Bakım Önerileri

Saçların sağlıklı kalması ve dökülmemesi için yağ dengesinin korunması son derece önemli. Fakat zaman zaman saçlardaki yağ birikimi artarak hacimsiz, yapış yapış ve çirkin bir görünüme neden olabiliyor. Sadece kadınların değil, erkeklerin de sıklıkla karşılaştığı yağlı saç probleminden kurtulmak ise kimi zaman fazla yorucu hale gelebiliyor. Yanlış bakım adımlarının uygulanması veya kötü beslenme gibi bazı temel noktalarda hata yapmak, sizin yaşadığınız problemin de ana kaynağı olabilir. İşte yağlı saçlardan kısa sürede kurtulmak için yapılması gerekenler!

  1. Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın.

Saçlarınız yağlandığında hemen yıkayıp bu görüntüden kurtulmak istemeniz çok normal. Ancak sanılanın aksine gerekenden fazla duş almak, saç derisindeki doğal nem dengesinin bozulmasına ve saçların daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu düzeni bozmak için haftada 2-3 kez duş almanız, duş alırken kullandığınız suyun sıcaklığını ise iyi ayarlamanız gerekir. Çünkü tıpkı fazla yıkamak gibi aşırı sıcak suyla duş almak da saç derisindeki sebum birikimini yakından etkiler ve saçların mat görünmesine yol açar.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Doğru Saç Bakım Ürünleri Kullanın.

Kullanılan saç bakım ve temizlik ürünlerinin kalitesi, saçlardaki nem dengesinin korunmasına yardımcı olur. Dolayısıyla saç tipiniz için uygun olmayan şampuanlar veya saç kremleri kullanmanız halinde saçlarınızın yağlı görünmesi normaldir. Yaşadığınız problem, saçlarınıza çok fazla bakım ürünü uygulamaktan veya bu ürünlerin içeriğinin sağlıksız olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu tür ürünlerin yerine saç tipine uygun, hafif ve doğal içeriğe sahip ürünleri tercih etmeniz gerekir.

  1. Saçlarınıza Fazla Dokunmayın.

Gün içinde hemen her yere temas eden elleri saçlara fazla götürmek kötü bir alışkanlıktır ve saçların çabuk yağlanmasına veya dökülmesine neden olur. Aynı şekilde saçları aşırı taramak da benzer sorunlara yol açar ve saçlarınıza hacimsiz bir görüntü kazandırır. Bu nedenle saçlarınızı ihtiyaç dışında taramamanız veya sık sık elinizle şekillendirmemeniz gerekir. Elinizdeki kirleri ve yağları bu şekilde saçınıza taşıdığınızdan, yaşadığınız aşırı yağ probleminin temeli bunun gibi oldukça basit bir hatada yatıyor olabilir.

  1. Daha Az Şapka Kullanın.

Şapka ve bere kişisel tarzınızın önemli bir parçası olabilir fakat bu gibi aksesuarları uzun süre kullanmak saç derinizin hava almamasına yol açar. Diğer bir deyişle, havasız kalan derideki sebum birikimi artar ve yağ dengesi bozulur. Sonuç olarak daha yağlı, yapış yapış saçlarla karşılaşırsınız. Bu nedenle sürekli şapka kullanmaktan kaçınmanız, kullandığınız zamanlarda ise mutlaka başınızı ara ara havalandırmanız gerekir. Ayrıca hava geçirgenliği olan modellere yönelmek de yaşadığınız sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Yaşam Tarzınızı Gözden Geçirin.

https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/beyaz-ve-siyah-cizgili-t-shirt-giyen-adam-807817/

Yağlı saçların arkasındaki bir diğer temel neden de yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Genellikle yağlı saçların genetik faktörlerden veya kullanılan yanlış bakım ürünlerinden kaynaklandığı düşünülür. Ancak çoğu zaman durum bundan çok daha basittir ve genel olarak yağlı bir diyet uyguladığınız anlamına gelir. Sağlıksız yağ yönünden zengin besinleri fazla tükettiğiniz zaman, sadece saç derinizde değil cildinizde de benzer sorunlarla karşılaşırsınız ve akneye, sivilceye meyilli hale gelirsiniz. Bu nedenle yağlı saçlardan şikayet ederken öncelikle beslenme şeklini gözden geçirmeniz ve gün içinde yeterli miktarda su içmeye özen göstermeniz faydalı olabilir. Ayrıca B ve E vitaminleri ile doymamış yağları diyetinize yeterli oranda eklemelisiniz.

Bütün bunların yanı sıra; saçlarınız için en doğru kararı vermek için kuaför seçimine özen göstermek de önemlidir. Şekil, kesim, nem dengesi gibi konularda kişisel ihtiyaçlarınıza uygun çözümler elde etmek için buraya tıklayarak Cut Labs ekibiyle tanışabilir ve yenilikçi hizmetlerden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir