Yüz Tipinize Göre Bıyık Tercihi Nasıl Yapılır?

Söz konusu bıyık olunca seçimi yüz hatlarına göre yapmak oldukça önemli. Bıyık genellikle sakalsız kullanılmasa da yüzünüzdeki belirgin özellikleri öne çıkarabilir ve ufak kusurları kapatmanıza yardımcı olabilir, hatta kimi zaman yüzünüzün daha uzun veya kısa görünmesini sağlayabilir. Ne kadar riskli olursa olsun, bıyık erkek tarzını tamamlayan önemli bir öğedir. Peki yüz şekli göz önünde bulundurulduğundan bıyık tercihinin nasıl olması gerekir?

  1. Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüz, geniş elmacık kemikleri ve geniş bir çene hattına sahip olduğunuz anlamına gelir. Böyle bir yüz şekliniz varsa yüzünüzü en iyi şekilde tamamlayan bıyık at nalı modelidir. 70’li yılların modası olan at nalı görünümüne kavuşmak için çenenin orta kısmındaki ve yanakların üzerindeki bütün kılları kesmeniz gerekir. Sakalı ne kadar dolgun ve uzun bırakacağınızı ise tamamen kendi tarzınıza göre belirleyebilirsiniz. Eğer daha güvenli bir bıyık kullanmak isterseniz, genel olarak dudakların etrafındaki kılları gür bırakmaktan kaçınmanız ve aşağı doğru incelen bir stil tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Kare Yüz

Kare yüz en erkeksi ve çekici yüz yapısı olarak bilinir, bu yüze genel olarak her şey yakışsa da en çok gür ve belirgin bıyıklar uygundur. Güçlü çene hattınızı ve açılı yüzünüzü destekleyen klasik şevron, tarzınızı bir sonraki aşamaya taşımak için en ideal seçim olabilir. Genel olarak dudağın üst kısmından başlayarak yanlara doğru yayılan, geniş ve gür bıyık şevron adıyla anılır. Basit, karizmatik ve bir o kadar kullanışlı olan şevron bıyığı tamamen traşlı bir yüzle birleştirerek yüzünüzün en güzel açılarını daha vurgulu hale getirebilirsiniz.

  1. Elmas Yüz

Yüzün üst kısmının geniş, çene hattının ise ince olması, elmas veya diğer adıyla üçgen yüze sahip olduğunuzu gösterir. Böyle bir yüz yapınız varsa bıyık seçiminde yapabileceğiniz en iyi şey çene bölgesini vurgulamayan modellere yönelmektir. Örneğin; Van Dyke stili kalın bir bıyık veya kalem bıyık gibi ince ve abartısız bir model, sizin için en ideal seçimler arasındadır. Genel olarak ince uzun şekilde dudağın hemen üstüne yerleşen kalem bıyık, hem minimal bir görünüm kazanmanızı sağlar hem de halihazırda dar olan çene hattını öne çıkarmanızı önler. Bu bıyığı dilerseniz kalın ve uzun bir sakal stiliyle kombinleyerek çenenizi olduğundan geniş gösterebilirsiniz.

  1. Oval Yüz

Oval yüz, en orantılı yüz tiplerindendir ve elmacık kemiklerinin çene kemiğinden biraz daha geniş olması anlamına gelir. Aynı zamanda oval bir yüzde çene ve alın arasındaki simetri de orantılıdır, dolayısıyla eğer bu yüz tipine sahipseniz şanslı olduğunuz söylenebilir. Çünkü hemen hemen bütün saç, sakal ve bıyık modelleri oval yüz ile uyumludur. Ancak özellikle bıyık seçiminde, at nalı gibi dikey hatların hakim olmadığı modellere yönelmeniz daha doğru olacaktır. Bunun yerine çok ağır olmayan, dar veya orta boy bir bıyık tercih edebilirsiniz. Eğer çarpıcı bir görünüm kazanmak istiyorsanız, dudak üstünde ince başlayarak uçlara doğru yukarı kıvrılan, iddialı yapıdaki sanatçı bıyığını deneyebilirsiniz. Bu kadar iddialı bir bıyığa yöneldiğiniz zaman ise sakal seçiminde sade davranmalı, mümkünse sakal kullanmamalısınız.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Uzun Yüz

Uzun yüz, geniş alın ve uzun çene hattı ile karakterize bir yüz tipidir. Uzun yüze en çok yakışan bıyık ise odağı yüzün orta taraflarına odaklayan iddialı ve kalın bir modeldir. Dolayısıyla gözleri çene hattının uzunluğundan almak için şevron bıyık veya sanatçı bıyığı gibi klasik ve dikkat çekici bir stile yönelebilirsiniz. Böylece yüzünüze daha kısa bir izlenim kazandırmış olursunuz.

Genel olarak doğru bıyık stili, yüzünüzü zorlamadan tamamlar. Bu nedenle kişisel isteklerinize, tarzınıza ve diğer karakteristik özelliklerinize en uygun kesimi bulmak için Cut Labs uzmanlarına danışmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir