Kuaför Makaslarının Özellikleri Nelerdir?

Kuaför ve berberler için makas yapılan işin kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir semboldür. Nasıl ki yanlış makas seçimi nedeniyle saç kesiminde facialar ortaya çıkıyorsa, doğru makas kullanmak da tam tersine harikalar yaratmaya yardımcı olur. İşe uygun modelde ve kaliteli malzemeden yapılmış bir makas, kuaför veya berberin kabiliyetiyle birleştiğinde en iyi sonucu almak da mümkün olur. Peki günümüzde fazlasıyla çeşitli olan ve her ihtiyacı karşılayan kuaför makasları hangi özelliklere sahip olmalı? Gelin yakından inceleyelim.

 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Kuaför Makası Nasıl Seçilir?

Kuaför denilince akla ilk gelen şeylerden biri makastır. Önceleri piyasada sadece birkaç makas modeli bulunurken, günümüzde kuaför ve berberler farklı farklı ihtiyaçları karşılayan sayısız makasa sahip. Herkesin saç kesiminden ve şekillendirmeden isteği farklı olduğu için kuaförlerin de bu ihtiyaçlara uygun ekipmanlar kullanması gerekir. Dolayısıyla kuaför makaslarında yaşanan bu çok çeşitlilik mesleğin çok daha iyi bir noktaya ilerlemesini sağlamıştır.

 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

 

Bununla birlikte her ne kadar çok farklı formlarda ve şekillerde berber makası olsa da bu makaslarda aranması gereken belli başlı temel özellik bulunur. Örneğin; bir kuaför için makasın keskin olması ve saçları sorunsuz şekilde kesmesi önemlidir. Bunun için de makasın mutlaka paslanmaz çelikten imal edilmiş olması gerekir. Çeliğin kalitesi burada doğrudan makasın kalitesini de etkileyen bir unsurdur çünkü çelik ne kadar keskin olursa kullanımı da o kadar iyi olur. Ayrıca kaliteli çelik uzun ömürlüdür. Bu nedenle kuaför ve berberlerin makas seçerken her şeyden önce dikkat ettiği şey çeliğin kalitesidir. Ayrıca çelik, karbon, krom karışımı makaslar da kalitesi nedeniyle öne çıkan türlerdendir.

 

 

Bir diğer faktör ise makasın sahip olduğu tasarımdır. Kuaför mesleği gereği el ve bilek sıklıkla kullanılan vücut bölgeleridir. Bu nedenle bilek sağlığını koruyan ve yorulmaları önleyen hafif makas tasarımları genellikle ön plandadır. Makas tasarımında dengeli bir tutuş ve keskin dokunuş özelliği olmalıdır. Kuaförler için sağlıklı ve stabil bir tutuş sunan makaslar hem kesimin profesyonelliğini etkiler hem de yapılan işin kalitesini artırır. Bir yandan da daha kolay kontrol imkanı sunarak kişisel hünerleri ortaya çıkarmaya yarar. Örneğin; serçe parmağın boşta kalmasını önleyen parmaklıklı modeller, hem elin konforunu etkiler hem de çok daha dengeli bir tutuş sunar. Haliyle böyle bir makas kullanılarak yapılan saç kesimi çok daha nitelikli olur.

 

Saç Kesimi İçin Makas Boyu Ne Olmalı?

Kuaför ve berberler için kişisel imza haline gelen nitelikli bir makas genel olarak; keskin olmalı, ergonomik bir tutuş sunmalı ve leke tutmamalıdır. Ancak bir makasın sadece bu özellikleri taşıması yapılacak işlem için uygun olduğu anlamında gelmez. Özellikle saç kesimine uygun yapıda ve uzunlukta makasların tercih edilmesi gerekir. Kuaförlerin en sık kullandığı saç kesim makası 5 ve 5.5 inç boyuttaki makaslardır. Bu boy makaslar saç kesim ve inceltme için en uygun modellerdendir. Hem kullanım rahatlığı hem de ideal kesim imkanı sunan kesim makasları, doğruluk ve hassasiyetin daha kolay ayarlanmasını sağlar. 

 

 

Kimi zaman berber ve kuaför salonlarında çok daha büyük boyutlu makasların kullanıldığı da olur. Örneğin; 6.5 ve 7 inç boyuttaki makaslar kısa makasla birkaç defada yapılacak bir kesimi tek seferde yapmaya yarar. Doğru kesimi kolaylaştıran ve kaydırma tekniği, serbest teknik gibi farklı saç kesim yöntemlerinin uygulanmasına izin veren uzun makaslar kuaförün kişisel imzasını atmasına yardımcı olur. Dolayısıyla hızlı, kontrollü ve nitelikli sonuçlar almaya yarar. Tüm bu sebepler nedeniyle kuaför ve berberler keskinlik, boyut ve tasarım bakımından farklılaşan makas çeşitlerine ekipmanları arasında yer verir. Böylece çok daha nitelikli ve profesyonel işler ortaya koyarlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir