Erkek Saçı Neden Dökülür?

Erkek Saçı Neden Dökülür?

Günümüzde kadınlara göre erkeklerde daha yaygın karşılaşılan ve genellikle kaynağı genetik faktörler olarak gösterilen saç dökülme sorunu aslında doğru uygulamalarla hafifleyebilecek bir problem. Ancak bunun için öncelikle sorunun arkasında yatan nedeni iyi anlamak gerekiyor. Pek çok erkeğin kendiyle barışık olması önündeki en büyük engellerden olan saç dökülmesi; yanlış saç bakım uygulamaları, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve kalitesiz ürün kullanımı gibi sayısız faktör nedeniyle gelişiyor. Peki kişiye göre farklılaşan ve aşamalar halinde ilerleyen saç dökülmesi neden olur, nasıl giderilir? Sizler için tetikleyici faktörleri inceledik.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkeklerde gözlenen saç dökülmeleri pek çok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilir. Genetik faktörler bu nedenlerin başında yer alsa da aslında gün içinde yaptığınız aktiviteler ve kazandığınız alışkanlıklar bu dökülmelerin şiddetinde belirleyicidir. Çoğu durumda saç dökülmesi genetik olsa bile bir anda ve hızlı dökülme yaşanmasının nedenleri arasında yaptığınız diğer tercihler yer alır. Örneğin; yetersiz beslenmek, gerekli vitamin mineralleri almamak, aşırı sigara ve alkol tüketmek ile stresli olmak saç dökülme şiddetini fazlasıyla artırır.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

 

Vücudumuzdaki her şeyde olduğu gibi saç derisinin de canlı ve güçlü olmak için bir takım besinlere ihtiyacı vardır. Ek olarak saç derisindeki nem dengesinin iyi korunması da saç sağlığını yakından etkiler. Saç derisinde egzama ve sedef gibi rahatsızlıkların oluşması saçların dökülmesine neden olur. Bu gibi cilt sorunları doğru ilaçların kullanımı ile giderilebilirken yanlış bakım uygulamaları tam tersi bir etki gösterir ve sorunun şiddetlenmesine yol açar. Yanlış ve sağlıksız bakım uygulamaları sadece cilt sorunu olma durumunda saç dökülmesine neden olmaz. Aynı zamanda saç derisindeki nem dengesinin bozulmasına, kurumaların oluşmasına ve saçların daha cansız hale gelmesine de sebebiyet verir. Pek çok erkek için yanlış şampuan, saç kremi ve bakım ürünleri tercih etmek saç dökülmelerinin ana sebeplerindendir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Saç dökülmesini etkileyen bir diğer faktör ise saç sağlığına iyi gelen çinko, demir, B12 gibi vitamin mineral alımının yetersiz olmasıdır. Bu takviyeler doğrudan tüketilen besinler yoluyla alınabildiği gibi çeşitli saç serumları ve bakım kremleri tarafından da sağlanabilir. Genellikle beslenmeye dikkat etmemek, aşırı yorucu ve yoğun egzersizler yapmak, kötü bir motivasyona sahip olmak vücuttaki hormon dengesini bozar. Bozulan hormonlar sonucunda saçlar stresten ve alkol, sigara kullanımından da etkilenerek besinsiz kalmaya başlar. Dolayısıyla kademeli veya bir anda gelen dökülmeler görünümüzü olumsuz şekilde etkilemiş olur.

 

Saç Dökülmeleri Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini önlemenin ilk adımı dökülmenin şeklini ve kaynağını iyi belirlemektir. Sağlıklı her erkekte günlük ortalama 100 tel saç dökülmesi normal karşılanır, bu şekilde saçlar sürekli yenilenir ve çıkan saçlar daha güçlü olur. Eğer günde 100 telden fazla saçınız dökülüyor ve bölgesel kellik sorunları ortaya çıkıyorsa, hayatınızdaki bazı yanlışları düzeltmeniz gerekiyor olabilir.

 

Sağlıklı yeme içme alışkanlıkları, düzenli egzersiz ve stresten uzak bir yaşam sağlıklı saçların temel yapı taşıdır. Bunun yanı sıra kendi saçlarınızın yapısını ve nem durumunu iyi biliyor olmanız gerekir. Örneğin; saçlarınız yağlıysa kullandığınız şampuan ve diğer bakım ürünlerinin saç tipinize uygun olması önemlidir. Kuru saçlara sahipseniz ise aynı şekilde ihtiyacınızı karşılayan ürünler edinerek saç dökülme problemlerini önleyebilirsiniz.

 

 

Doğru ve sağlıklı saç bakım ürünlerinin yanı sıra, saçlarınızı gerektiği gibi taramanız ve şekillendirmeniz de saç dökülmesi konusunda etkilidir. Saçlarınıza düzenli bakım yaptırmak, serum ve masaj uygulamaları denemek, doğal yağlardan faydalanmak ve saç tipinize uygun bir tarak edinmek yaşadığınız saç dökülme sorunlarını kısa sürede çözmenizi sağlar. Buna bir de düzenli beslenme ve kuaför alışkanlığı eklerseniz saçlarınızı eski sağlığına yeniden kavuşturabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir