Kış Aylarında Smart Casual Stil Rehberi

Söz konusu özel davetler ve gösterişli akşam yemekleri olduğunda klasik bir takım elbise seçerek şık giyinmek kolaydır. Ancak bir süredir kullanılan bir kavram olmasına rağmen, erkek modasındaki daha muğlak ve esnek bir alanı tanımlayan smart casual giyim kodunda hangi parçaların tercih edeceğine karar vermek, kimi zaman fazlasıyla kafa karıştırıcı bir hal alabilir. Çünkü örgü kazak, chino pantolon, jogger, oversize sweatshirt ve slim-fit gömlek gibi birbirinden farklı parçalar ile oluşturulabilen smart casual giyim tarzında mükemmel dengeyi kurmak ustalık ister. 

Ama merak etmeyin, bu yazımızda erkek kış modasında smart casual tarz yakalamanın inceliklerini açıklıyoruz!

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Smart Casual Nedir?

Portrait of a handsome bearded man wearing sunglasses and coat walking on a city street outdoors

Smart casual giyinmenin inceliklerine geçmeden önce bu tarzın ne olduğunu açıklamakta fayda var. Çünkü çoğu erkeğin “gömlek, kravat, blazer ceket ve jean” tanımına indirgediği bu tarz, aslında bu kadar tekdüze hale getirilemeyecek kadar çok yönlüdür. Temelde rahat olmasına rağmen keskin ve düzgün görünen smart casual, adı üstünde şık bir rahatlığı simgeler. Dolayısıyla gündelik giyimde resmi, resmi giyimde ise esnek olma avantajı sunar. 

İki taraf arasında denge kuran bu giyim modasının ana noktası ise farklı etkinlikler ve olaylarda kullanılan parçalar arasında uyum yakalama ustalığıdır. Ayrı ayrı ele alındığında her biri farklı resmiyetteki alanlarda kullanılan elemanların, dengeli ve sofistike şekilde bir araya getirilmesi ile elde edilir. Bunun doğal bir sonucu olarak da sosyal etkinliklere, iş hayatına ve özel randevulara aynı anda ayak uydurur. Dolayısıyla modern hayatın karmaşası içinde smart casual giyinerek gün içinde bulunmanız gereken ayrı nitelikli alanlara tek bir kombinle hazırlanabilir ve birçok etkinliğe katılıp sayısız işi tamamlarken kendinizi konforlu ve şık hissedebilirsiniz. 

Erkek Kış Modasında Smart Casual İpuçları

Oldukça çok yönlü ve dönüşlü bir giyim stili olan smart casual giyim modası, kış aylarında çok daha esnek bir hale gelir. Soğuk havalardan korunurken tarzınızı en iyi şekilde yansıtmak ve modern trendlerden geri kalmamak için aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Katmanlı Giyinme

Katmanlı giyinmek smart casual tarzın temel bileşenidir. Özellikle kış aylarında iç-dış mekan arasındaki değişen hava sıcaklıklarına hızlı uyum sağlama avantajı sunan katmanlı giyinme, birbiriyle uyumlu birçok giyim elemanının aynı anda kullanılmasını gerektirir. Girilecek ortamdaki resmiyet seviyesine göre gömlek veya balıkçı yaka kazak üzerine yelek, blazer ceket, hırka ve kaban gibi üst giyim parçalarını uyumlu bir şekilde ekleyerek bu görünüme ulaşabilirsiniz.

Örneğin; hiçbir parçanın birbirini elemeye çalışmadığı bir görünüm için mikro ekoseli bir gömleğin üzerine çeyrek fermuarlı ince bir kazak giyebilir, en üste de tercihen koyu kahve tonlarında deri ceket tercih edebilirsiniz. Alt giyimde ise kazak seçimindeki renk uyumunu koruyarak chino pantolon kullanabilir, deri ceketle aynı renkte düz burunlu bir bot tercih edebilirsiniz.

  1. Renk Paleti

Smart casual giyimdeki en kurtarıcı renkler arasında nötral renkler ve toprak tonları bulunur. Ancak bu tonları dengelerken kahverengi, lacivert, zeytin yeşili ve bordo gibi daha zengin renk tonlarından faydalanmak da önemlidir. Özellikle sonbahar ve kış modasında mevsim geçişlerine uygun bir görünüm arıyorsanız; en alta hardal, bordo, yeşil gibi tonlarda bir balıkçı kazak giydikten sonra üzerini uyumlu renklerdeki bir oduncu gömleği ve bej, krem gibi dengeleyici tonlardaki kaşe bir kaban ile tamamlayabilirsiniz. Alta ise klasik bir jean ve kaban ile aynı renkteki süet bir chelsea bot kullanabilirsiniz.

  1. Aksesuar ve Mont Seçimi

Smart casual giyimde atlanmaması gereken bir diğer önemli adım ise aksesuar seçimidir çünkü farklı elemanlar arası ahengi yansıtan bu tarz, tercih edilen aksesuarlar ile çok daha zengin bir hale gelebilir. Mont ve ayakkabı ile uyumlu bir deri evrak çantası, kazak ile aynı tonlarda atkı ve eldiven veya her rengi bütünleyen klasik bir saat seçimi, bu tarzı en iyi şekilde taşımanıza yardımcı olabilir.

Smart casual giyinmek için doğru yer ve zaman bulunmaması, bu giyim tarzını hayatın içindeki her an için mükemmel bir seçim haline getirir. Ancak bu tarzı pekiştirmek için saç sakal kesiminin de aynı ölçüde modern, şık ve rahat olması önemlidir. Siz de giyim tarzınızı ve günlük alışkanlıklarınızı bütünleyen saç, sakal ve cilt bakım önerileri almak isterseniz, Cut Labs şubelerimizde randevu oluşturarak kişiye özel şekillendirilen hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir