Kış Aylarında Saç Diplerindeki Kaşıntının Sebepleri

Kışın havaların çok soğuk olması doğanın dengesini değiştiriyor ve bitkilere zarar veriyorken, bu durumun bizi etkilememesi düşünemezdi. Özellikle ciltte kuruluk ve çatlama kış aylarında insan derisinin en sık yaşadığı problemlerden. Ayrıca kışın saç diplerinde kaşıntı meydana gelmesi de yaygın olarak dile getirilen sorunlardan biri. Peki kış aylarında saç diplerinde meydana gelen bu kaşıntının sebepleri neler ve bu kaşıntıdan kurtulmak için yapılabilecekler neler?

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Kış Aylarında Saç Diplerindeki Kaşıntının Nedenleri

Kış aylarında saç diplerinde kaşıntı oluşmasının en temel nedeni olarak, soğuk havalardan kaynaklı saç derisinde oluşan kuruluk gösterilir. Elbette bu kaşıntının tek nedeni bu değil. Öne çıkan diğer nedenleri şu şekilde listelemek mümkün:

Kepek

Kışın etkisiyle saç derisinde pul pul kabarmalar ve kepeklenmeler görülmesi normal kabul edilir. Kepek oluşumunu kıyafetlerinizin omuzlarında ya da dikkatli baktığınız zaman saçlarınızın arasında da görebilirsiniz. Kepeklenme her ne kadar çok fazla önemsenmeyen bir problem olsa da, kaşıntı oluşmaması ve sosyal hayatın olumsuz olarak etkilenmemesi için önlem almak gerekir. Kepek oluşumunu önlemek için düzenli olarak nemlendirme uygulamaları yapmanız gerekiyor. Bunun için özel olarak üretilmiş nemlendirici kremleri kullanabilir ya da zeytinyağı ve lavanta yağı karışımını saç derinizde bekleterek 15 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Yağlanma

Saçların yağlanması demek saç derinizin çalıştığı ve görevlerini yerine getirdiği anlamına gelir. Fakat söz konusu yağlanma bazen can sıkıcı boyutlara ulaşabilir. Yağlanmanın nedeni pek çok faktör olabileceği gibi, özellikle kış aylarında soğuktan korunmak için kullanılan bere ya da şapka gibi aksesuarlardır. Bu aksesuarları kullanmaktan vazgeçemeyeceğiniz için saçlardaki yağlanmayı çözmeniz gerekir. Bunun için saçlarınızı düzenli olarak yıkamayı tercih edebilir ya da kuru şampuan kullanabilirsiniz. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Hormonlar

Kış ayları geldiği zaman hormonlarda ve vücut dengesinde değişiklikler olur. Bu değişiklikler kendisini pek çok şekilde gösterebileceği gibi saç derisi sorunlarına da neden olabilir. Eğer saç diplerindeki kaşıntı hormonlara bağlı olarak gelişiyorsa bunun için öncelikle bir doktora başvurulması, doktorun önerdiği şekilde ilaç kullanımının ve saç bakım uygulamalarının yapılması gerekir.

Aşırı sıcak su kullanımı

Kış aylarında hasta olmamak için saçlarımızı yıkarken mecburen sıcak su kullanıyoruz. Fakat saçların uzun süre sıcak suya maruz kalması saç derisinde bazı değişimlere neden olabiliyor. Saç derisinin tahriş olması, kabarması ya da pul pul olması bu değişimlerden yalnızca bazıları. Bu durumu önlemek için dilerseniz saçlarınızı ılık su ile yıkamayı tercih edebilir ya da saç diplerinde meydana gelen değişimleri önlemek için bakım uygulamalarına başvurabilirsiniz. 

Isıl işlemler

Kış aylarında saçları yıkadıktan sonra ıslak bir şekilde dışarı çıkmak, aynı zamanda hastalıklara kapı açmak anlamına geliyor. Bu yüzden de saç kurutma makinesi ve benzer kurutma araçları kullanıyoruz. İşte bu araçların yaydığı yüksek ısı da saç derisinin zarar görmesine neden olan en önemli sebeplerden. Çünkü saç derisinin uzun süre aşırı ısıya maruz kalması kuruma ve kepeklenme gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu sorunu aşmak için saç kurutma makinelerini düşük sıcaklıkta ve düşük devirde kullanabilir, kurutma işlemini yaptıktan sonra saç derinizi nemlendirmeyi tercih edebilirsiniz. 

Kış aylarında kaçınılmaz olarak kullandığımız aksesuarları ve yaptığımız saç bakım uygulamalarını değiştirmek zorunda kalıyoruz. Bu da haliyle saç diplerinde kaşıntı yaratabilecek durumları ortaya çıkarabiliyor. Siz de saç diplerindeki kaşıntıdan kurtulmanızı sağlayacak saç bakım ürünleri ve çok daha fazlası için Cut Labs online mağazasını ziyaret edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir