Çocuklarda Kuaför Korkusunu Yenme Yöntemleri


Saç kesimine gitmek çocukların büyük bir kısmı için travmatik bir deneyime dönüşebilir. Nitekim “kuaför korkusu” diye bir kavramın varlığından pek çoğumuz haberdardır. Çocukların kuaförden korkmasına neden olan pek çok nedenden bahsetmek mümkün. Örneğim kesmek kelimesinin çocuklar tarafından acı verici bir kavram olarak anlaşılması ya da berber koltuğunun dişçi koltuğu ile ilişkilendirilmesi bunlardan yalnızca birkaçı. Peki çocuklardaki kuaför korkusunu yenmek için uygulanabilecek en etkili yöntemler hangileri?

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Babayı Traş Olurken İzlemek

Şüphesiz ki babalar erkek çocukları için en önemli figür. Bu yüzden babaları ne yapıyorsa, çocuklar da onların aynısını yapmak, taklit etmek ister. Bu yüzden çocuklar kendi traş olmadan önce birkaç kez babaları ile birlikte kuaföre gider ve babalarını traş olurken izlerlerse, bunun korkulacak bir şey olmadığını anlayabilirler. Aksine babalarını taklit etmek için traş olmayı kendilerini bile isteyebilir. Bu yüzden babalar traşa giderken çocuklar da yanlarında olursa, kuaför onlar için korkulacak bir alan olmaktan çıkar!

Oyuncaklardan Faydalanmak

Çocuklar sevdikleri oyuncaklar yanlarında olduğunda kendilerini çok daha iyi ve güvende hissederler. Bu yüzden saç kesimi için kuaföre gittiklerinde en sevdikleri oyuncakların yanında olması, çocukların kuaför korkusunu yenmesine yardımcı olabilir.

Kuaför Deneyimi Oyunlaştırmak

Çocuklar sevmedikleri ya da korktukları şeylere karşı oyunlar aracılığıyla bir ilgi geliştirebilir. Örneğin iş makinelerinden korkan çocuklar oyuncak bir iş makinesi ile oynamaya başladıklarında, bu iş makinesinin aslında korku salan bir şey olmadığını anlayabilirler. Bu durumu kuaför korkusu için de uyarlamak mümkündür. Çocuklara oyuncak kuaför araçlarından oluşan bir set almak ve bunlarla oynamasını sağlamak, kuaförlere karşı duyulan korkunun ilgiye dönüşmesine neden olabilir. Ayrıca çocuklarınız ile birlikte kuaför ve müşteri hikayesini oluşturabilir, canlandırabilir ya da bir drama dersi gibi işleyebilirsiniz.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Cesaretlendirmek

Bu her ne kadar her çocukta işe yarayacak bir yöntem olmasa da, kuaförün aslında korkulacak bir şey olmadığını telkin etmek de başvurulabilecek bir yöntem. Bu telkin sürecinde çocuğun duygularını anladığınızı göstermek, saç kesiminin bir gereklilik olduğunu anlatmak ve saç kesiminden sonra her şeyin çok daha iyi olacağını hissettirmek son derece önemli. Kuaföre gitmeden kuaför hakkında bilgi vermek, deneyim videoları izletmek ve tarak ile tanıştırmak dahada rahatlatacaktır.

Sevdiği Yiyecek ve İçecekleri Kullanmak

Her çocuğun hayır diyemeyeceği ve onları gördüğünde yelkenleri suya indirdiği bir takım yiyecek ve içecekler bulunur. Bunlar bazen meyveli bir içecek bazen de renkli bir şekerlemedir. Çocuklarınızı kuaföre götürmek için işte bu tarz yiyecekleri ve içecekleri kullanabilir, isterseniz onlara bu yiyecek ve içecekleri hediye ederek kuaföre gitmeleri için teşvik edebilir, isterseniz de kuaföre gitmeleri halinde ödül olarak bu yiyecek ve içecekleri alabileceklerini söyleyebilirsiniz. Ki zaten bunu birkaç kez tekrarladığınız zaman çocuklar artık kuaför korkusunu yenmiş olacaklardır.

Asla Zorlamayın!

Çocuklar istemedikleri bir şeye zorlandıkları zaman çok ciddi travmalar yaşayabilir. Örneğin sudan korkan bir çocuğu zorla suya sokmak, çocukların ömür boyu suya karşı bir korku geliştirmesine neden olabilir. Bu yüzden çocukları ağlaya ağlaya ve zorla kuaföre gitmesini sağlamak yerine, kuaföre gitmeyi kendilerinin istemesini sağlamak gerekiyor. Böylelikle kuaföre gitmeyi travmatik bir deneyim olarak değil, bir gereklilik olarak düşünebilir. 

Tüm bunlara ek olarak özellikle küçük yaştaki çocuklar için uyku sırasında saç kesimi yapmak da sık başvurulan bir yöntem. Elbette saç kesimi sırasında hem çocuğu uyandırmamak hem de onu korkutmamak için makine değil makas kullanmak da son derece önemli. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir