Kepekli Saçlardan Kurtulmak İçin Çözümler

Kepeklenerek omuzlarımıza pul pul dökülen saçlar, ne yazık ki kimi zaman baş belası bir sorun haline gelebiliyor. Aslında saç derisindeki hücrelerin düzenli olarak yenilendiğini gösteren kepek oluşumu, bu yenilenmenin normalden hızlı olduğu zamanlarda ortaya çıkıyor. Beslenmeden kullanılan saç bakım ürünlerine kadar pek çok faktörden etkilenen kepek problemini, saç derisine zarar vermeden gidermek fazlasıyla önem kazanıyor.

Kepek Nedir, Neden Olur?

Kepek, saç derisinde yaşanan pul pul dökülmeye verilen bir isimdir ve genellikle cilt tipi, saç yıkama sıklığı, kullanılan saç bakım ürünü, kuru ve sert hava koşulları gibi pek çok nedene bağlı olarak gözlenir. Özellikle saç derisindeki nem kaybı ve kuruma kepeğin başlıca nedenlerindendir. Bununla birlikte yıkama sıklığının fazlalığı ve kimyasal ürünlerin saçla temas edip etmemesi de kepek problemine yol açabilir. Kimi zaman ise mineral ve vitamin eksikliği veya stres de saç derisinde kepeklenme başlatabilir. Dolayısıyla mevcut kepek problemine savaş açmadan önce ana nedeni bulmak ve kurtulma yöntemini buna göre belirlemek gerekir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Kepekten Kurtulma Yolları

Kepeğin oluşması için bu kadar fazla neden varken kepekten kurtulmak bazen sinir bozucu olabilir. Ancak saçların ihtiyacını belirledikten sonra kepek probleminden tamamen kurtulmanız mümkün. Tabii ki her şeyden önce uzman bir dermatologa veya kuaförünüze danışmayı unutmamalısınız!

  1. Sağlıklı Beslen

Yetersiz ve dengesiz beslenme, vücutta mineral ve vitamin eksikliğine neden olduğundan saçların kepeklenmesine yol açabilir. Sorunun beslenmeden kaynaklandığı durumlarda yapılabilecek en iyi şey, dengeli ve sağlıklı bir beslenme planına geçiş yapmaktır. Özellikle yüksek karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınarak kepek probleminden kurtulabilirsiniz.

  1. Saçlarını Temiz Tut

Saç derisindeki doğal yağlar güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için önemlidir. Ancak bu yağların gerekenden uzun süre saç derisinde kalması kepeklenmeye neden olabilir. Bu nedenle saçları düzenli olarak yıkamak ve deriyi pisliklerden arındırmak gerekir. Önerilen ise saçları haftada 3-4 kez yıkamanızdır.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Aşırı Sıcaktan Kaçın

Saç yıkama sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey su sıcaklık seviyesidir. Çünkü aşırı sıcak su, deride nem kaybına yol açacağından kepek sorununu artırabilir. Dolayısıyla saçları düzenli yıkarken ılık su kullanmayı tercih etmeli ve saç derisini tahrişlerden korumalısınız. Bu şekilde daha güçlü ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

  1. Saç Derisini Nemlendir

Nem kaybı saç sağlığının baş düşmanıdır ve sıcak su, yanlış ürün kullanımı, soğuk hava gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Özellikle kış aylarında ve mevsimin sert geçtiği bölgelerde, saç derisindeki nem kaybını dışarıdan karşılamanız gerekir. Ayrıca saçları yüksek ısıda ve sürekli şekillendirmek de nem kaybını tetikler. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya bebek yağı gibi doğal içerikler saçlarınıza ihtiyacı olan nemi yeniden kazandırmada oldukça etkilidir. Bu gibi durumlarda saçlarınızı doğal yağlarla ve zengin bakım ürünleriyle nemlendirerek kepek sorununu henüz oluşmadan engelleyebilirsiniz.  Ayrıca hava şartlarına göre dışarı çıkarken şapka veya bere kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

  1. Özel Şampuan Kullan

Bütün önlemlere rağmen tekrarlayan kepek probleminiz varsa kullandığınız saç temizlik ürünlerini yeniden gözden geçirmeniz gerekir. İçerik bakımından saç derisine zarar vermeyen besleyici maddelere sahip olan ve kepek problemi için özel olarak hazırlanmış formüller, size bu sorundan kurtulmak adına büyük fayda sağlar. Bu adım bariz olsa da tercih ettiğiniz ürünün etkili ve kapsamlı olmasına özen göstermeniz, mümkünse deri uzmanlarının önerilerini dinlemeniz gerekir. 

Bu önerileri düzenli uygulayarak hem kepek sorunundan kurtulabilir hem de özlediğiniz yumuşak, parlak, canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir