Hipster Tarzı: Sakal, Şapka ve Moda Trendlerindeki Etkisi

Bir dönemin en popüler tarzlarından olan hipster tarzı özellikle oduncu gömlekleri ve uzun sakal stili ile ön plandaydı. Son dönemde yerini daha esnek ve temiz görünümlere bırakmış gibi görünen hipster modasının aslında günümüzdeki etkisi hala devam ediyor. Gelin esas olarak 1940’larda başlayan hipster tarzının bugün geldiği son noktayı ve erkek sakal ve giyim modasına etkilerini birlikte inceleyelim!

Hipster Tarzı Nedir?

Hipster; günümüz kullanımında belirli bir tarzı tanımlıyor olsa da ilk olarak New York’ta ortaya çıktığı 1920’li yıllarda, sosyal normlara uymayan ve davranışları ile toplumdan ayrılan asi insanları yansıtıyordu. O günden bugüne kendi alt kültürünü oluşturan hipster akımı, bildiğimiz anlamda bir tarz olarak ise 1940’lı yıllarda kullanılmaya başladı. Jazz sahnesinden insanların kendi bireyselci yaklaşımlarını geliştirerek ana akım tarzlardan ayrılmak için kullandıkları bu dikkat çekici görünüm, kısa sürede yaratıcılığın ve bağımsızlığın simgesi haline gelerek popülerleşti. Bugün de benzer şekilde farklı ve karakteristik bir yaşam stilini destekleyen bu tarz, özellikle uzun sakal, kalın çerçeveli gözlük ve şapka ile birleştirilmiş durumda.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Dolayısıyla bir kez sakalınızı nasıl uzatmanız gerektiğini öğrendikten sonra muhtemelen zaten dolabınızda bulunan parçalarla siz de istediğiniz hipster tarzını yakalayabilirsiniz. Ancak görünümünüzde hala birkaç karakteristik özelliğin eksik olduğunu düşünüyorsanız; aşağıdaki en popüler hipster moda etkilerinden ilham alabilirsiniz:

  1. Oduncu Sakalı
Portrait of a bearded urban male isolated with contrast illumination on grey vignette background.

Hipster tarzı denilince ilk akla gelen karakteristik unsurlardan olan oduncu sakalı, geleneksel orman bekçilerinden ilham alan bir sakal biçimi. Sakalların uzatılması ile elde edilen bu tarz, özellikle rahat ve kaygısız görünümü nedeniyle hipster tarz ile bütünleşmiş durumda. En yaygın hali sakalların istenen uzunluğa geldikten sonra yanlardan kırpılarak fazlalıkların alınmasıyla elde ediliyor olsa da; günümüzde, oduncu sakalının katlı kesilen ve aşağıya doğru sivrilerek gelen daha modern versiyonları da mevcut. Modernize edilmiş tarzın, daha şık ve zarif göründüğü için kent hayatıyla daha uyumlu olduğu da söylenebilir.

  1. Örgü Hırka

Hipster tarzın erkek üst giyim seçenekleri fazlasıyla çeşitli olmasına rağmen, en favori parçalar arasında yine rahat yaşam biçimini yansıtan örgü hırkalar yer alıyor. Özellikle ironik baskılı vintage t-shirtlerin üzerine giyilen tek renk veya kırçıllı desenli hırkalar, görünüme sofistike bir hava katmakta fazlasıyla etkili. Üstelik örgü hırkalar, bir diğer popüler üst giyim parçalarından olan ve hipster akım sonucu yayılan oduncu gömlekleriyle de harika uyum yakalıyor.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Slim-Fit Eskitme Jean
Serious bearded man in hat and sunglasses is posing at photo studio.

Hipster tarzı genel olarak eklektik görünümden ilham aldığından rahat, havalı ve kaygısız ruhu yansıtan kıyafetlerle dolu. Bunlardan biri olan eskitme görünümlü slim-fit jeanler, özellikle oduncu gömlekleri ve hırkalarla veya karışık desenli t-shirtlerle birlikte kullanım için en ideal parçalardan. Kışın popüler kombinlerinden olan jean görünümünü tamamlamak için maskülen yapılı erkek botları, deri ceketler ve çerçeveli gözlükler de kullanılabilir.

  1. Kovboy Şapkası

Hipster tarzını en iyi şekilde tamamlamanın temel yolu eksiksiz bir kombine sahip olmaktır ve sakalların dikkat çekici biçimde uzatıldığı bu stilde, saçlar nispeten sakalların gölgesinde kaldığından şapka veya kep yardımıyla gizlenir. Hipster tarzda kullanılabilecek birbirinden farklı şapka çeşitleri olsa da yaygın olarak bu tarzla karakterize olan şapka türü, kovboy şapkalarıdır. Özellikle paçaları kıvrılmış çino pantolon ve çizgili gömlek üzerine kullanılan düz renkli bir kovboy şapkası, görünümü bir anda entelektüel hale getirmeye yardımcı olabilir.

Hipster giyim modasını yakalamak sakallarınızı istenen şekilde tutmaktan nispeten daha kolaydır. Bu nedenle öncelikle sakalların ideal uzunluğa geldikten sonra hem doğru bakım ürünleriyle temizlenmesi hem de düzenli olarak şekillendirilmesi gerekir. Siz de dış görünümünüzün belirli bir hayat tarzını yansıtması için komple tavsiyeye ihtiyaç duyuyorsanız, buradan Cut Labs profesyonellerine ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir