Film ve Dizi Setlerinde Saç Tasarımının Önemi ve Arkasındaki Sanat

Film ve dizi setlerinde hem dönem ruhunun doğru şekilde aktarılması, hem karakterlerin doğru şekilde aktarılması hem de oyuncuların karakterlere girebilmesi gibi konularda saç tasarımının rolü oldukça kritik. Saç stillerinin belirlenmesi, saçların buna uygun hale getirilmesi ya da perukların hazırlanması süreci tamamen o alanda çalışan kuaförlerin ve saç tasarımcılarının yetkinliğine bağlıdır. Film ve dizi setlerinde çalışan kuaförlerin ve saç tasarımcıların başarısı, filmin başarısına da doğrudan etki eder. Nitekim bugüne dek başarıya ulaşmış olan filmlerin arkasında da bu alanda uzman ve yetkin ekipler bulunur.

Film ve Dizi Setlerinde Saç Tasarımı Neden Önemli? 

Herhangi bir film ya da dizi de karakterlerin saç kesimi, saç rengi ya da saç stili o karakterler hakkında bilgi verir. Örneğin saçlarını dağınık ve düzensiz bırakan karakterlerin özgür ruhlu ve başına buyruk olduğu gibi bir analiz yapabilmek mümkündür. Benzer şekilde saçlarını belirli bir düzen içinde tutan ve yeniliklere açık olmayan karakterlerinde disiplinli ve taviz vermekten uzak duran karakterler olduğu düşünülebilir. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Özellikle tarihsel olayları anlatan dönem filmlerinde saç stillerinin doğru şekilde yansıtılması, dönem ruhunun da doğru şekilde aktarılabilmesi açısından son derece önemlidir. Dönemin modasının, saç tasarımlarının ve kültürel normlarının araştırılması, dönemin atmosferinin ve tarzının doğru şekilde yansıtılabilmesi gerekir. Dolayısıyla karakterlerin ve hikayenin derinliğini verebilmek için tutkuyla, yaratıcı şekilde ve alanında yetkin bir ekiple çalışmak tartışmasız bir gerekliliktir.

Saç Tasarımının Arkasında Çalışan Ekip

Saç tasarım ekibinin başında bulunan kuaför ya da tasarımcı, o ekipte çalışan herkesin ve yapılan her türlü işin sorumluluğunu üstüne alır. Diğer birimler ile sürekli iletişim halindedir ve kendisine gelen briefleri en doğru şekilde anlayarak ekibiyle birlikte hayata geçirir.

Saç tasarım ekibinin en temel görevi karakterlerin saç modellerini tasarlamaktır. Bunun için öncelikle filmin ya da dizinin dönemine ve tarzına göre bir araştırma yapmak ve elde edilen verileri paylaşarak ortak bir akıl yürütmeyle olabilecek en iyi sonuca varmak gerekir. Nitekim hemen arkasından ekibin başında bulunan saç tasarımcı ya da kuaför işi ortak şekilde paylaştırarak karakterlerin hazırlanması sürecini başlatır. Ayrıca bütçe yönetimi, prodüksiyon malzemelerinin toplanması, iş sürekliliğinin sağlanması ve hatta ekip üyelerinin sağlıklı ve güvende olduklarından emin olunması da yine ekip şefinin sorumluluğundadır. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
Simon Miller Presentation, Summer 2015. PHOTO: Kaitlyn Flannagan for Observer @kaitlynflannagan

Film ve Dizi Setlerinde Çalışan Bir Saç Sanatçısında Aranan Özellikler Nelerdir?

Saç tasarımcılar filmin başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduklarından birtakım özellikleri kendilerinde barındırmaları gerekir. Bu özelliklerden öne çıkanlar şu şekilde:

  • Saç kesimi, renklendirme, peruk hazırlama ve benzeri alanlarda yetkin olmak,
  • Tarih boyunca kullanılmış saç ve makyaj stillerine hakim olarak bunları profesyonel şekilde uygulamak,
  • Elleri, yüzü ve saçları yaşlandırmak gibi konularda başarılı olmak,
  • Yönetmenin istediği saç ve makyaj stillerini doğru şekilde anlayarak bunları olabilecek en iyi şekilde hayata geçirmek,
  • Doğru iletişim becerilerine sahip olmak ve ekibin geri kalanı arasındaki koordinasyonu düzenli bir şekilde sağlamak,
  • Bir senaryo üzerindeki saç ve makyaj gereksinimlerini belirlemek ve bu gereksinimlere yönelik organizasyonu gerçekleştirmek.

Film ve dizi setlerinde çalışmak isteyen kuaförlerin öncelikle bu alanda yetkinlik kazanmaları son derece önemli. Bir diğer önemli konu da sizin bir müşteri olarak filmlerde ya da dizilerde gördüğünüz saç stillerine ulaşmak için doğru kuaförü seçmeniz. Bu alanda profesyonel destek sağlayan Cut Labs Atelier arzu ettiğiniz saç stilini kusursuz şekilde yaratabilir! Siz de hemen şimdi buradan randevunuzu oluşturabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir