Berberlerin Yüzyıllardır Değişmeyen Gelenekleri

Berber kültürü, tarihi Eski Mısır’a kadar uzanan ve toplumun şekillenmesinde doğrudan etkisi olan önemli bir meslek. Günümüzde her ne kadar çok daha modern ve yenilikçi görünüyor olsa da aslında bu köklü kültürde, yüzyıllardır değişmeyen bazı gelenekler hala geçerli. Bir zamanlar sosyal ve kültürel kaynaşmanın ana merkezi olan berber salonları, geçmişten bugüne değişmeyen hangi özelliklere sahip gelin yakından bakalım!

  1. Sosyal İletişim

Berberler, yüzyıllardır sadece saç sakal bakımı yapan alanlar olarak değil, toplumsal sorunların ve sosyal gelişmelerin konuşulduğu ufak kent meclisleri olarak geçiyor. Erkeklerin bir araya gelerek hem günlük hayattan hem de önemli konulardan bahsettiği berber dükkanları, bugün de aynı özelliğini koruyor. Üstelik özellikle normalde bir araya gelmeyen karşıt görüşten insanları birleştirdiğinden, toplum yapısının gelişmesine ve sosyal iletişimin güçlenmesine de aynı şekilde uzun yıllardır katkı sağlıyor.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. El Becerisi

Berberlik, ilk ortaya çıktığı yıllardan beri belirli bir el becerisine sahip olmayı gerektiriyor. Yani, aslında isteyen herkes bu mesleği dilediği gibi yapamıyor çünkü öncesinde hem belirli bir el becerisi hem de istikrarlı bir eğitim gerekiyor. Günümüz berberleri de tıpkı eski ataları gibi saç, sakal kesiminde yetenekli insanlar. Ancak eskisinden farklı olarak modern berberler, çok daha donanımlı olmak zorunda. Çünkü modern ihtiyaçlar arttıkça ve güzellik algıları değiştikçe kişinin kendini güncellemesi ve trendleri yakından takip etmesi giderek daha önemli hale geliyor.

  1. Usta-Çırak Sistemi

Berberlik mesleğinin zemini usta-çırak arası ilişkiden ve aşama aşama gelişme üzerinden ilerlemeye dayanır. Yüzyıllar önceki kentlere bakıldığında eğitim sistemi bugünkü gibi olmadığından, berberlik mesleği de doğrudan bir usta yanında pişerek gerekli teknikleri öğrenmekle yapılıyordu. Günümüzde berber olmak için temel seviyede bir okul eğitimi gerekse de asıl gelişim, usta yanında kendini eğitmek ve pratik kazanmakla sağlanıyor. Dolayısıyla mesleğe adım atanların özellikle ilk birkaç yıl hem temel teknikleri hem de diğer önemli pratikleri öğrenmesi, sonrasında ise kendinden bir şeyler katarak gelişme kaydetmesi gerekiyor. 

  1. Erkek Bakımı

Berber dükkanı denilince akla gelen ilk şey, erkek saç ve sakal bakımı ile ilgili alanlar olduklarıdır. Bu durum meslek ilk yapılmaya başladığında nasılsa bugün de aynı şekilde. Dolayısıyla berberlik mesleğinin ana odak noktası, erkek saç kesimi, sakal kesimi, sakal düzenlemesi gibi konular. Bu gelenek günümüzde hala aynı şekilde devam ediyor olsa da üzerine çok daha fazlasını katmış durumda. Çünkü günümüzde saç, sakal kesimi berber dükkanlarının yaptığı tek şey değil. Klasik gereksinimler hala sürmekle birlikte, modern bir berberin ustalaştığı alanlar; kişiye özel stil önerisi, ağda, cilt bakımı, manikür, pedikür, fön, saç boyama gibi çok daha genişlemiş halde. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Geleneksel Tıraş

Geleneksel tıraş, erkeğin yüzyıllardır değişmeyen temel ihtiyaçlarından ve bu nedenle berberlerde de hala eskisi gibi sürdürülüyor. Kimi zaman kullanılan ekipmanlar ve stil önerileri farklılaşsa da aslında işin mantığı yüzdeki istenmeyen tüyleri temizlemeye dayanıyor. Ayrıca tıraş bıçağı ve köpük ile yapılan tıraş kimi müşterilerin tek tercihi olabiliyor, dolayısıyla birçok berber, elektrikli tıraş ekipmanlarının yanı sıra geleneksel malzemelere de hala aşina.

Bugün geldiğimiz noktada, bilinen erkek görünümü eskiye kıyasla bir hayli farklı olduğundan, bu alana yönelmek isteyenlerin gelişen dünya şartlarına uyum sağlaması önemli hale gelmiş durumda. Her geçen gün erkeklerin dış görünüşüne ve bakımına daha fazla özen göstermesi nedeniyle saç, sakal kesiminde ve stil uygulamalarında gelişme kaydediliyor. Kişiliğini yansıtmak ve görünümü ile fark yaratmak isteyen erkekler de bu uygulamaları gerektiği gibi gerçekleştiren modern atölyelere yöneliyor.

Siz de saç, sakal kesiminizle kendinizi göstermek ve dikkat çekmek istiyorsanız, berberliğin geleneksel değişmezlerini modern gereksinimlerle birleştiren Cut Labs atölyesi ile buradan iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir