Berber Kültüründe Saçın Önemi ve Ritüelleri

Berberlik, oldukça eski ve zengin bir kültürel geçmişe dayanır. İlk esintilerine Antik Mısır’da rastlanan berberler, bir zamanlar sadece saç sakal kesimiyle ilgilenmiyor, aynı zamanda ameliyat da yapıyorlardı. Günümüzde ilgi alanı daha çok saç sakal tıraşına kaymış olsa da berberliğin hala eski önemini koruduğu bir gerçek. Bu özel mesleğin esas odaklandığı nokta ise öncelikle saç. Eski dönemlerde bir statü unsuru olan ve uzunluğu veya kısalığı ile hangi toplumdan geldiğini, kaç savaş kazandığını veya ne kadar güçlü olduğunu gösteren saç, günümüz modern dünyasında da fazlasıyla önemli. Gelin geçmişten bugüne görünümü modernleşmiş olsa da kesim teknikleri benzer kalan berberlik ritüellerine yakından bakalım!

  1. Saç Kesimi ve Tıraş

Saç, tarih boyunca her dönem, erkeklerin güzelliğini ve gücünü yansıtan en önemli unsurlardan olmuştur. Bu nedenle pek çok eski uygarlıkta haftada bir berbere gitmek ve tıraş olmak önemli bir ritüeldi. Hatta bazı toplumlarda bir erkeğin evlenmesi veya güzel bir işe girmesi de öncesinde saçlarını kestirmesine bağlıydı. Örneğin; Afrika uygarlıklarında kıdemli bir savaşçı olan erkeklerin tümü saçlarını kazıtmak zorundaydı, evlilik öncesinde de saçların kesilmesi ve baş derisinin temizlenmesi gerekiyordu.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Saç Örgüleri
Worldface-Italian guy in a white background

Örgü, özellikle Mezopotamya uygarlıklarında önemli gelenekleri ve etnik kültürel yapıyı simgeleyen bir saç stili olarak geçiyordu. Günümüzde pek çok modern erkeğin, tarzına hareket katmak için tercih ettiği örgüler, Sümer, Asur ve Fenike medeniyetleri için bir statü unsuruydu. Saçların uzun, bakımlı ve örgülü olması erkeğin hiyerarşide ne kadar yüksek olduğunu gösteriyordu. Ayrıca toplum içindeki erkekler, mesleklerine göre belirli saç stillerini uygulamak zorundaydı.

  1. Saç Aksesuarları

Saç yıkamanın şimdiki kadar yaygın olmadığı eski toplumlarda erkek saçı genellikle uzun bırakılırdı, haliyle taç ve toka gibi aksesuar kullanımı bir hayli yaygındı. Uzun bırakılan saçlar çeşit çeşit çiçekler, boncuklar, taşlar ve tüylerle süslenerek erkeğe statü kazandırırdı. Genellikle ergenlik sonrası dönemde veya savaş kazandıktan sonra erkeklerin saçları özel bir ritüel eşliğinde süslenir, tören sonrası ziyafet verilirdi. Bu tür işlerin tümünde berberler görevlendirilirdi.

  1. Saç Boyama

Saç boyama da berberlik kültüründeki en önemli ritüellerden biriydi. Günümüzde kişisel zevklere göre boyanan saçlar, önceleri sadece üst düzey makama ulaşan erkekler tarafından tercih edilirdi. Kullanılan boya ise genellikle kına veya altın tozu olurdu. Modern toplumla birlikte saçları ağaran erkekler farklı renklerdeki boyaları daha çok tercih etmeye başladıkça, saç boyama erkekler arasında da popüler hale gelmeye başladı. Artık saçları boyatmak için statü kazanmayı veya yaşlanmayı beklemek gerekmiyor, üstelik her şekilde ve tonda saç boyanabiliyor. Bu da zevklerin ve kişiliğin çok daha etkili şekilde yansıtılması anlamına geliyor.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Sakal Bakımı

Berberlik her ne kadar özellikle saç kesimine odaklanan bir meslek olsa da erkekler için statü ve güç simgesi olan başka bir unsur daha var; o da sakal. Nitekim sakal da her dönem saç ile birlikte erkeğin karakterini ve toplumdaki yerini belirten önemli bir sembol görevine sahipti. Örneğin; Eski Mısır’da firavunlar saçlarını genellikle kısa kestirirken sakallarını uzun bırakır ve altın aksesuarlarla kapatırlardı. Sakal ne kadar uzunsa firavun o kadar güçlü, zeki ve bilgili demekti. Ölüm sonrası bile firavunlar elmastan yapılmış özel tıraş setleriyle birlikte gömülüyordu. Bu nedenle saç kesiminin yanı sıra sakal tıraşı ve düzenlemesi de berberliğin ilk anlarından beri var olan önemli bir rutindi.

Berberlik kültüründe saç ve sakal eskiden ne kadar önemliyse hala aynı şekilde etkili. Bugün pek çok erkek için toplumda doğrudan statü anlamına gelmiyor olsa da güzel ve özenli bir saç sakal kesimine sahip olmak, kendini var etmenin en temel hali. Bu nedenle siz de kendi kişiliğinizi yansıtan ve rutinlerinize uyan saç sakal stillerini yaptırmak istiyor olabilirsiniz.

Yüz ve vücut şeklinize en uygun kesimler hakkında bilgi almak isterseniz, buradan yeni nesil berber ve kuaför atölyesi olan Cut Labs uzmanlarına danışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir