Saçı Sıfıra Vurmak Gerçekten Saçı Güçlendirir mi?

Son günlerde, saçı sıfıra vurmak oldukça popüler bir trend. Kimileri saç dökülmesi gibi çeşitli sorunlar nedeniyle saçlarını kazıtmaya mecbur kalıyor olsa da belirli bir kesim, sadece yeni ve çarpıcı bir görünüm elde etmek istiyor. Bazıları ise saçlarını kazıtınca daha güçlü çıkacağını düşündüğünden bu duruma bir nevi saç bakım uygulaması gibi yaklaşıyor. Saçları sıfıra vurmanın bir efsane olduğunu söylemek çok zor değil ancak kendi içinde bazı avantajları da var.

Saçları Sıfıra Vurmanın Saç Yapısına Etkisi

Saçları kazıtmanın saçları güçlendirdiğine dair karşıt görüşler var ancak bilimsel çalışmaların kanıtladığına göre, ne yazık ki saçları sıfıra vurmanın saç uzama hızına veya yapısına bu yönde bir etkisi yok. Yani, kazıtılan saçların yerine daha güçlülerinin çıkacağı veya saç dökülme hızının azalacağı fikri, sadece bir efsaneden ibaret. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Normal bir uzama döngüsünde, saçların uç kısmı yeni çıkan bölüme göre daha yaşlıdır ve güneş ışını, su, hava teması nedeniyle zamanla kırılgan hale gelir. Kimi zaman uçlardaki saç renginin açılması da çevresel faktörlerle ilgilidir. Ancak alttan gelen saçlar daha koyu renkli ve kalın yapılıdır. Dolayısıyla saçlarınızı kazıttıktan sonra saçların güçlü çıktığı ve daha sık olduğu algısı bu döngüyle ilgilidir. Özetle, daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için saçlarınızı kazıtırsanız hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsiniz.

Saçları Sıfıra Vurmanın Faydaları

Saçı sıfıra vurma fikri, özellikle ilk kez deneyecekler için göz korkutucu olabilir. Genellikle erkeklere daha karizmatik ve çekici bir görünüm kazandıran, kimi zaman ise uzun ve gür saçlardan daha çok yakışan 0 numara saçlar bazı avantajları da beraberinde getirir:

  1. Zaman Tasarrufu

Saçları kazıtmanın en iyi yanı, saç bakımına harcanan zamanı sıfıra indirmesidir. Ortada bakımı yapılacak herhangi bir saç olmaması, özellikle sık duş alınan yaz aylarında sizin için fazlasıyla rahatlatıcı olabilir. Ayrıca açıkta kalan baş derisine daha kolay masaj yapma avantajı sunar ve tarak, kurutma makinesi, jöle gibi konuları kafaya takmamanızı sağlar.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Para Tasarrufu

Zamandan sonra en önemli şeylerden olan para, sıfıra vurulmuş saçlar sayesinde tasarruf edilen bir şey haline gelir. Özellikle traş işlemini kendiniz yapıyorsanız kuaföre gitmenize neredeyse hiç gereksinim duymaz, dolayısıyla paranızı cebinizde tutmuş olursunuz.

  1. Saç Dökülmesini Ortadan Kaldırma

Saçları kazıtmanın saç dökülme sorununu kalıcı olarak ortadan kaldırması gibi bir durum söz konusu değil, yani saçlarınızı uzatmaya devam ederseniz muhtemelen bir süre sonra dökülme probleminin de kaldığı yerden devam ettiğini görürsünüz. Ancak dökülen saçlardan hem hijyen hem de başınızdaki açıklıklar nedeniyle şikayetçiyseniz, bu saçları komple traşlayarak her iki sorundan da kurtulabilirsiniz. Başınızda çıkan bir saç olmadığı zaman, dökülme problemi de otomatikman sonlanmış olacaktır.

  1. Yeni Görünüm

Bütün bunlar hala sizi saçlarınızı sıfıra vurmaya ikna etmediyse belki de sadece yeni bir görünüm deneme fikri hoşunuza gidebilir. Çünkü saçlarınızın istediğiniz gibi görünmediği her durumda saçlarınızı kazıtarak bambaşka biri olabilirsiniz. Çoğunlukla saçları kazıtmak yüksek öz güven sahibi olma ve karizmayla ilişkilendirildiğinden karşı cins tarafından da beğeni kazanır. Ayrıca her zaman geri alınabilir bir durumdur, bu nedenle kazıtılan saçlardan memnun kalmadığınızda saçlarınızı tekrar uzatmayı deneyebilirsiniz.

Özetle, saçları kazıtmanın saç sıklığına veya sağlık durumuna bilimsel olarak herhangi bir katkısı yok. Fakat özellikle çevresel faktörlerden yıpranan saçları sıfırlamak için oldukça kullanışlı. Bu sırada pek çok açıdan tasarruf ve rahatlık elde etmek de cabası. Dolayısıyla hava sıcaklıklarının yavaş yavaş yükseldiği dönemler, sizin için de bu yeni görünümü deneme şansı sunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir