Amerikan Tıraşı Nedir?

Erkek saç modelleri arasında üzerinden zaman geçse bile eskimeyen bazı stiller bulunur, bu stillerden biri de Amerikan tıraşıdır. Her saç tipine ve uzunluğuna göre ayarlanabilen bu zamansız model, her yaştan erkeğe yakışması nedeniyle öne çıkar. Günümüzde de herkes tarafından en beğenilen saç kesim stilleri arasında yer alan Amerikan tıraşı, saçlarınızı hangi tarzda kestirmek istediğinizi bilmiyorsanız deneyebileceğiniz bir kesim olabilir. Gelin yıllara meydan okuyan Amerikan tıraşı modellerini yakından inceleyelim.

Amerikan Tıraşı Nedir?

Amerikan tıraşı 2000’li yıllarda özellikle futbolcular arasında popüler olan bir saç kesim tarzı. Eski bir model olmasına rağmen yazın rahat kullanımı nedeniyle özellikle sıcak havalarda tercih ediliyor. Amerikan tıraşındaki en önemli özellik saçların üst kısmının uzun, yanlarının ise biraz daha kısa kesilmesi. Her saç tipine ve uzunluğuna uyan bu stilde genellikle yan kısımlar 1 numara kesilir, üstler ise 3 numarada bırakılır. Ancak bu kesin kriter olarak uygulanmaz, yani yan saçların uzunluğu 0-2 arası değişirken üstler 7-8 gibi orta uzunluklara kadar çıkabilir. Dolayısıyla kendi tarzınıza, yüz şeklinize ve isteğinize göre kişiselleştirilmiş bir tıraş belirleyebilirsiniz.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Amerikan Tıraşı Modelleri

Amerikan tıraşı denilince akla ilk olarak kısa saç kesim tarzları gelir, çünkü bu model ilk ortaya çıktığında Amerikan askerleri tarafından kullanılıyordu. 2000’li yıllarda popülerleştikten sonra farklı saç tiplerine ve boylarına uygulanmaya başladı. Bu da ortaya çeşit çeşit Amerikan tıraşı stilinin ortaya çıkmasını sağladı.

Klasik Amerikan Tıraşı

Amerikan tıraşının sayısız çeşidi olsa ve her uzunluktan saç Amerikan tıraşı ile kesilebilse de ilk önce bir döneme damga vurmuş klasik tarzdan bahsetmek gerekir. Özellikle yuvarlak yüz hatlarına çok yakışan bu model genel olarak kısa bir saç stili. Klasik Amerikan tıraşında saçların üst kısmı orta uzunlukta bırakılır, yanlar ise oldukça kısa kesilir. Bu nedenle bu tarz yaz sıcaklarından bunalan erkekler için ideal bir tercihtir. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Kademeli Amerikan Tıraşı

Klasik modelin kademeli şekilde uygulanan bu versiyonu da beğenilen kesim tarzları arasında yer alıyor. Saçlarının doğal ama tarz görünmesini isteyen erkekler için uygun olan bu tarz, yan tarafların kademeli şekilde kısaltılması ile yapılır. Üste doğru adım adım saç uzunluğu artırılır ve ortaya marjinal bir görünüm çıkar.

 

İzli Amerikan Tıraşı

İzli kesim, yan ve üst kısımlar arasındaki keskin geçişi ile dikkat çekici bir tarz. Bu nedenle tarzıyla dikkat çekmek isteyenler için fazlasıyla ideal. İzli Amerikan tıraşta yanlar 2 veya 3 numara kesilirken üst kısımlar farklı uzunlukta bırakılabilir, ancak iki taraf arasındaki geçiş belirgin hale getirilir. Dolayısıyla çarpıcı ve çekici bir görünüm kazanmak istiyorsanız tercihiniz bu modelden yana olabilir.

İzsiz Amerikan Tıraşı

İzli kesimden farklı olarak saçların yanı ve üstü arasında belirgin bir geçişin olmadığı bu model, rahat ve kullanışlı bir stil. İzsiz Amerikan kesimi için yan saçlar 3, üst bölüm ise 5-6 numara kesilir. İki taraf arasındaki geçiş makas yardımıyla izsiz şekilde yapılır, böylece saçlara yumuşak bir geçiş verilir.

 

Gizli Amerikan Tıraşı

Saçların doğal görünmesinden hoşlanan erkeklerin tercih ettiği gizli Amerikan tıraşı, salaş yapısı ile öne çıkar. Bu modelde saçların yanına makine ile kısa kesimler yapılır, üstler ise makasla kısaltılır. Modelde ek olarak arka taraftaki geçişler de gizlenir. Böylece doğal ama temiz bir görünüm ortaya çıkar.

Siz de özellikle yaz sıcaklarından korunmak için tercih edeceğiniz Amerikan tıraşında farklı denemeler yapabilir ve tarzınızı daha da vurgulayabilirsiniz. Yine de herhangi bir stil farklılığına gitmeden önce kuaförünüze danışmanızda fayda var!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir