Türkiye’de Kuaförlüğün Gelişim Süreci

Kuaförlük, tarih boyunca daha çok kadın güzelliği ve bakımı ile anılan bir meslek olsa da son yıllarda bu durum kökten değişti. Özellikle 2000’li yılların ardından erkeklerin de dış görünümüne özen göstermesiyle birlikte modern berber olarak adlandırılan ve saç, sakal kesiminden ziyade cilt ve tırnak bakımı, stil önerisi gibi hizmetler veren kuaförlerin sayısında artış yaşandı. Peki Türkiye’de ilk örneklerine Osmanlı Devleti’nde rastlanan kuaförler tarih boyunca ne gibi aşamalardan geçti?

Osmanlı Devleti’nde Kuaförlük 

Kuaförlük, aslında temel ihtiyaçları karşılayan bir meslek olduğundan tarihin en eski iş kollarından biridir ve Antik Mısır’dan Yunan’a kadar sayısız coğrafyada karşımıza çıkar. Kuaförlüğün bugün bilinen şekliyle Türkiye’deki gelişimi ise 18. yüzyıl Osmanlı Devleti’ne dayanır. Önceki yıllardaki berber ve kuaförler ise sadece saç kesimi ve bakımı yapmadığından doğrudan bu isimle anılmıyordu. Örneğin; hamam berberi olarak da bilinen ve erkeklerin temizlenme esnasında saç, sakal görünümünü düzenleyen kişilerin asıl mesleği, hamamda akupunktur ve masaj benzeri işlemler yaparak vücut ağrılarını gidermekti.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

18. yüzyılda Batılılaşma hareketlerinin hızlanması ve Avrupa’daki moda gelişmelerinin örnek alınması ile tam anlamda başlayan saray kuaförlüğü, özellikle kadın güzelliğinde ustalaşmış kişilerin, diğer adıyla kuaförlerin yetişmesini sağladı. Ancak aynı dönemde sadece saraydaki kadınların çekiciliği değil, padişahların ve yardımcılarının görünümü de oldukça önemliydi. Bu da kadın saç, makyaj ve bakımını yapan kuaförlerden ziyade erkek saç kesimine ve sakal tıraşına odaklanan berberlerin de sarayda bulunmasını gerektirdi. Kendi içinde usta-kalfa-çırak derecelendirme sistemine sahip olan kuaförlük mesleği, Cumhuriyet’in ilanından sonra da benzer şekilde gelişimini sürdürerek günümüze ulaştı.

Cumhuriyet Sonrası Kuaförlük

Toplumsal yaşamda kişinin görünümü, kıyafetleri ve bakımı her zaman statüyü belirleyen en önemli etkenlerden olmuştur. Bu nedenle şatafatın ve lüksün ön planda olduğu saray döneminde gelişen kuaförlük mesleği, Cumhuriyet sonrası da geleneksele bağlı yöntemlerle ilerleme kaydetti. Saraydan çıkarak her sokağa yayılan kuaförler ve berberler, artık eskisinden farklı olarak sadece saç kesimi, saç şekillendirme, sakal tıraşı ve cilt bakımı gibi sadece kendi alanını ilgilendiren hizmetler veriyordu. 

İstanbul ise iki kıtayı birbirine bağlayan yapısı ile birçok Avrupalı sanatçıyı, modacıyı ve zanaatkarı buraya çekerek kuaförlüğün en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Sokak aralarına dağılmış temiz ve düzenli kuaför ve berber dükkanları, sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu ve çevresindeki kültürel hayatı ve diğer işletmelerin gelişimini yakından etkiledi. Bu da modern yıllara yaklaştıkça kuaförlük mesleğinin geleneksel kodları takip eden fakat Avrupai havadan da esinlenen sentez bir yapı kazanmasını sağladı.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Geleceğin Kuaförlüğü ve Cut Labs

Kuaförlük tarih boyunca her dönem olduğu gibi günümüzde de sosyal hayata entegre olmuş insanın vazgeçilmez bir parçası. Kişinin hem kendini daha temiz ve bakımlı hissetmesi, hem de çeşitli sosyal etkinliklere katılması için gerekli olan kuaförlüğün bugünkü görünümü eskisinden çok daha farklı. Osmanlı’dan kalma tıraş, bakım ve kesim yöntemlerini gelenekselden ilham alarak yenilemeye, daha efektif ve verimli hale getirmeye odaklanan sistemler modern ve sürdürülebilir kuaförlüğün temel gereksinimlerinden. Kendi alanının öncüsü olan Cut Labs ise gelenekseli geleceğe taşıyan, kullandığı modern araçlarla sadece tıraş, kesim ve bakım yapmaktan çok daha fazlasını sağlayan yeni nesil bir atölye.

Alanında uzmanlaşmış ekibi, her detayı müşteri konforuna özel olarak tasarlanmış salonları, ihtiyaçları görselleşme desteğiyle ortaya koyan teknolojik araçları ve Sinan Ergün gibi Türkiye kuaförlüğüne yeni bir soluk kazandırmış profesyonelleri ile öne çıkan Cut Labs; bir kuaför ve berber atölyesinden çok daha fazlası. Bu nedenle sadece Türkiye’deki kuaförlüğü daha iyi, gelişmiş ve modern hale getirmeyi hedeflemiyor; aynı zamanda geçerliliği günümüzde de devam eden ve ilham aldığı köklü kesim tekniklerini dünyaya tanıtmaya da çalışıyor.

Siz de kişisel bakımın ve stilin en son hali olan Cut Labs salonlarında unutulmaz bir deneyim yaşamak, ruhunuzu en iyi yansıtan öneriler hakkında bilgi almak isterseniz, buradan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir