Ten Rengine Uygun Saç Rengi Seçimi Nasıl Yapılır?

Saç rengi, erkeklerde de en az kadınlarda olduğu kadar önemlidir. Doğru saç rengi karakteri ve fiziksel görünümü en iyi şekilde tamamlarken, yanlış renk uygulamaları tam tersi bir etki yaratabilir. Trajik hataları önlemek ve kişisel tarzı öne çıkarmak için dikkat edilmesi gereken birkaç faktör bulunur, bunlardan en önemlisi ise cilt alt tonudur. Yüzeyin altındaki kalıcı renk olarak da bilinen cilt alt tonunun doğru belirlenmesi, kişiye en uygun saç rengini ve tonunu bulmaya yardımcıdır. Peki cilt alt tonu nasıl bulunur?

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Cilt alt tonu; güneş veya diğer dış etkenler sebebiyle rengi değişikliğe uğrayan cilt tonundan farklı olarak, kalıcı cilt rengidir. Geleneksel olarak sıcak, soğuk ve nötr olarak sınıflandırılsa da şeftaliden altına, maviden pembeye kadar sayısız ton aralığı bulunur. Nötr tonların hiçbiri ise birbiriyle aynı değildir. Bu nedenle saç rengine karar vermeden önce bu tonun belirlenmesi gerekir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Cilt alt tonunu belirlemenin en yaygın yolu damar rengine bakmaktır. Genel olarak sıcak alt tonlu kişilerde damarlar yeşilken; soğuk alt tonlu kişilerde mavi; nötr alt tonlu kişilerde ise mor renklidir. Ayrıca cilt alt tonu normal ciltten farklı olabilir yani açık tenli kişilerde alt ton sıcak olabilir. Bu nedenle saç boyatma gibi önemli bir karar aşamasındayken işi uzmanlara bırakmak ve ön yargılı olmamak da önemlidir.

Cilt Tonuna Göre Renk Seçimi

Ne yazık ki cilt ve cilt alt tonunu bulmak doğru saç renginin bulunduğu anlamına gelmez çünkü hala aradan seçim yapılacak yüzlerce alternatif vardır. Ancak bu seçimin kişiye yakışması ve karakterinin bir parçası haline gelmesi için doğru renklere yoğunlaşılması gerekir. Bunun için de cilt ve cilt alt tonuna uygun belli başlı renklere odaklanmak daha doğru bir yaklaşım olabilir. 

  1. Açık Cilt Tonu

Açık cilt tonunda ve soğuk alt tonlu kişiler için en uygun renkler platin sarısı ve kül grisi gibi soğuk renklerdir ancak koyu siyah gibi renkler de kullanılabilir. Sıcak alt tonlarda ise sarının ve karamelin önde olduğu kızıl tonlar daha iyi bir tamamlayıcılık sunar. Nötr alt tonlar genel olarak her iki gruptan renkleri de kaldırabilir fakat bu aşamada kişisel tarz, sakal rengi, göz rengi gibi ek faktörler devreye alınabilir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Orta Cilt Tonu
A closeup shot of a laughing male model outside under the sun rays

Orta cilt tonuna ve soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerde saç rengi değiştirirken odaklanılması gereken ana renk kahverengilerdir. Saçın doğal kahverengileriyle oynamak ve normalden biraz açık veya koyu tonlara yönelmek mükemmel sonuçlar ortaya çıkarabilir. Doğal sarı saçlı kişiler için bej ve kum renkleri, kızıllar için tarçınlar tercih edilebilir. Sıcak alt tonlarda ise kahverengileri sarıyla karıştırmak, altın sarısı ve altın kırmızısı aralığındaki renklere yönelmek harika bir kombinasyon sunabilir. Nötr tonlarda biraz daha cesur davranma ve daha açık veya koyu tonları tercih etme şansı vardır. Örneğin; röfle yaptırmak harika bir seçenek olabilir ancak buradaki esas kriter ten rengine yakın görünen tonlardan kaçınmaktır.

  1. Koyu Cilt Tonu

Koyu cilt tonu ve soğuk cilt alt tonu söz konusu olduğunda, soğuk tonlara tutunmak ve siyah gibi güvenli renklere yönelmek doğru bir yaklaşımdır. Ancak cesur olmaya niyeti olanlar son dönemin en popüler renklerinden platin sarısını veya mor, pembe, yeşil gibi tonları da tercih edebilir. Sıcak alt tonlara genellikle kestane, karamel, maun gibi zengin ve sıcak tonlar önerilir; nötr alt tonlarda ise en çok kestane kahve, bordo ve açık sarı arası tonlar kullanılır. 

Bu renkler, saç ve ten rengi arasında güçlü bir kontrast yaratarak daha çekici ve güzel görünmenize yardımcı olabilir. Ancak saç rengi değiştirirken göz önünde bulundurulması gereken göz rengi, sakal ve bıyık yapısı, kişisel tarz gibi ek parametreler de mevcuttur. Bu konuda kafanız karışıksa, buradan Cut Labs Atölyesi’ndeki uzman berberlere ulaşabilir ve sizin için en iyi rengi öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir