Erkekler Ne Sıklıkla Berbere Gitmeli?

Her saç şekli ve yüz tipi kendine özgüdür. Bu da erkek tıraş ve saç kesim sıklığını fazlasıyla şahsi hale getirir. Tercih edilen tarz kişiden kişiye değişiklik gösterse de her erkek için kaçınılmaz olan tek şey belirli aralıklarla berber randevusu oluşturma zorunluluğudur. Çünkü kişisel bakımın 1-2 gün gibi kısa süreli gecikmesi bile uzun çabalarla elde edilen özgün tarzı kaybetme riski taşır. O halde gelin, berbere gitme sıklığının neye göre belirlenmesi gerektiğini incelemeye başlayalım!

Saçlar Hangi Sıklıkta Kesilmeli?

Erkek bakımının temelini oluşturan saç sakal kesim sıklığı, büyük ölçüde tarz seçimine göre değişir. Kullanılan saç sakal uzunluğu, kılların uzama süresi ve kişisel beğeniler bu ziyaretlerin aralığını belirlerken dikkat edilmesi gereken başlıca etmenlerdendir. Ancak birçok erkeğin temiz ve bakımlı görünümünü koruması için berber ziyaretlerini ortalama 2 ila 4 haftada bir gerçekleştirmesi gerekir. Buzzcut ve fadecut gibi kısa saçlı erkeklerin aynı saç uzunluğunu sürdürebilmek için ziyaret aralığını ayda bire çekmesi önerilirken, saçlarını omuzlarında veya daha uzun kullanmaktan hoşlananların 3-4 ayda bir saç kesimi yaptırması yeterli olabilir. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Ancak bu, berber ziyaretlerinin de aynı uzun aralıklarla gerçekleşmesi gerektiği anlamına gelmez. Çünkü uzun saçlı erkeklerde dökülme, kırılma ve yıpranma gibi problemler kısa saçlılara göre çok daha yaygındır. Bu durum beraberinde, dönem dönem güçlendirici saç bakım uygulamalarından veya perma benzeri şekillendirme işlemlerinden faydalana gereksinimini getirir. Ayrıca saçlarını belirli bir uzunlukta tutmayı ve şekillendirmeyi seven erkeklerin de berber sıklığını ihtiyaca göre artırması doğru olacaktır.

Sakal Tıraşı Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Saç kesimini bir süre ihmal etmek pek fazla sorun yaratmayabilir fakat söz konusu sakal tıraşı olduğunda ise işlerin bir anda sarpa sardığını her erkek bilir. Bu nedenle sinekkaydı ve temiz görünümden hoşlanan birçok erkek için tıraş sıklığı 1-2 günde bir olacak şekildedir. Sakallarını uzun kullanmaktan hoşlananlar bile en az haftada 1 ufak dokunuşlarla düzensiz uzamaların önüne geçmeyi tercih eder. 

Eğer evde kendi tıraş makineniz varsa ve sakallarınızı genel olarak sıfır kullanmaktan hoşlanıyorsanız pratik şekilde çıkan tüyleri gün aşırı tıraşlayabilirsiniz. Fakat tıpkı saçlarınızda olduğu gibi sakallarınızda da vazgeçilmez stil tercihleriniz varsa o zaman berber ziyaretlerinde bu durumu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Nitekim, elinizin ufak bir kayması, favorilerin asimetrik olmasına veya yüzünüzün bir kısmının daha az tıraşlanmasına yol açabilir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın

Düzenli Berbere Gitmenin Avantajları

Erkek bakımını sürdürmenin ve öz güvenli bir görünüm elde etmenin en kolay yolu berber ziyaretlerini rutine bağlamaktır. Bu rutin sayesinde kişisel tarzı uzun süre koruyabilir ve dış görünüşünüzü dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Berber randevularını sıklaştırmak, kişisel karizmayı güçlendirmenin yanı sıra bir dizi farklı avantaj sunar:

  • Belirli aralıklarla yapılan berber ziyaretleri sayesinde düzensiz uzamalar, dengesiz ve orantısız kıl görünümü ortadan kalkar. Böylece kişi istikrarlı bir tarz yakalar.
  • Berberler, saç ve cilt sağlığını destekleyici uygulamalar yaparlar. Bu da saç tellerini güçlendirmeye ve cilt sorunlarını ortadan kaldırma açısından faydalıdır.
  • Berber koltuğunda geçirilen zaman, kişi üzerinde rahatlama ve stres azaltma etkisi yaratır. Bu da günlük hayatın yoruculuğundan uzaklaşarak kendine vakit ayırma avantajı sağlar.
  • Profesyonel uzmanlar kişiye özel bakım ve ürün önerilerinde bulunarak kişinin evde doğru bakım adımlarını takip etmesine yardımcı olurlar.

Berbere gitme sıklığını kendi beğenilerinize ve gereksinimlerinize göre planlamanız en doğrusudur. Alanında uzman kişilerden destek aldığınız zaman kendinize özgü ve sağlıklı bir kişisel bakım rutini oluşturmanız da kolaylaşır. Saç ve cilt tipinizi yakından tanımak, karakterinize en uygun stil önerileri almak ve aklınızdaki diğer konuları paylaşmak için yeni nesil erkek berberi Cut Labs atölyelerindeki randevunuzu, buradan hemen oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir