Bunları Yaparsanız Kel Kalırsınız!

Erkeklerin en büyük problemlerinden olan saç dökülmesi, genellikle genetik sebeplere bağlı olarak gelişse de kimi zaman uygulanan yanlış bakım alışkanlıkları ile de ilgili olabilir. Çoğu zaman saç bakımına gereken özeni göstermemek veya temel bakım adımlarında aşırıya kaçmak da genetik faktörlerin tetikleyerek kelleşme hızını artırabilir. 

Aşağıda saç sağlığını kötü etkileyen en yaygın yanlışları listeledik, bunları hızlı ve doğru şekilde düzeltmezseniz saç sağlığınızı tekrar eski haline getirmeniz sandığınızdan da zor olabilir!

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Saçları Her Gün Yıkamak

Saçları temiz tutmak için düzenli olarak yıkamak elbette önemli. Ancak yıkamada aşırıya kaçmak, saçtaki sebum dengesini alt üst ederek saç köklerinin incelmesine ve mevcut saçların zayıflamasına neden olabilir. Ayrıca saçları kurutarak statik bir yapışkanlık verebilir. Dolayısıyla özellikle gün aşırı saç yıkama alışkanlığınız varsa, dökülme hızını yavaşlatmak için yapabileceğiniz en doğru şey, bu sayıyı haftada 3-4 kez olacak şekilde düzenlemek ve yıkama suyu sıcaklığını orta ısıya getirmek olabilir.

  1. Ürün Kullanımında Aşırıya Kaçmak

Tıpkı yıkama alışkanlığında olduğu gibi, saç bakımı için kullanılan ürün miktarında aşırıya kaçmak da saç sağlığına faydadan çok zarar sağlayan yaygın bir yanlış. Kimi zaman saçları şekillendirmek veya tarza ekstra hacim kazandırmak adına bu ürünlerin sağladığı fayda yadsınamaz. Fakat hem aynı anda fazla çok ürün kullanıyor hem de uygulama sıklığında aşırıya kaçıyorsanız, saçlarınızda hacimlenmeden çok zayıflama etkisi elde edersiniz. Bu nedenle bakım ve şekillendirme ürünü kullanacaksanız, temel olarak birkaç güvenilir üründe karar kılmalı ve bu ürünleri gün aşırı uygulamadan uzak durmalısınız. Çünkü düzenli olarak saçları dinlendirmeniz ve kendi haline bırakmanız önemlidir.

  1. Sert Fırçalamak

Saçları fırçalarken nazik olmayı atlamamak da saç sağlığı adına oldukça önemli. Çünkü doğru tarak kullanımı ve tarama şekli, saçların elektriklenmesini azaltmadan daha sağlıklı uzamasına kadar birçok aşamada etkili. Doğru tarak seçimi ve kullanımı hakkında saç tipinize uygun öneriler almak isterseniz, berberinize danışabilirsiniz.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken hemen size en yakın salonumuzdan online randevunuzu alın!

Online Randevu Alın
  1. Yanlış Kurutmak

Saç sağlığını kötü etkileyen yaygın yanlışlardan bir diğeri de özellikle kış aylarında yapılan saç kurutma hataları. Saç kurutma makinesi, saçlardaki ıslaklığı alarak kurumasına ve saçların daha hacimli görünmesine yardımcı bir ekipmandır. Fakat aşırı yüksek ısıda, saçlara çok yakın şekilde ve fazla sıklıkla kullanıldığında dökülme problemleri doğurur. Yaz aylarında çok sıkıntı olmasa da kış aylarında dökülme hızını artıran bu hata, duş sonrası saçlardaki fazla suyu yumuşak bir havlu yardımıyla alarak ve saçları bir süre kendi halinde kurumaya bırakarak düzeltilebilir. Uygulama esnasında ise ısıyı maksimum dereceye getirmemek ve makineyi saçlara 10-15 cm öteden tutmak düzeltilmesi gereken diğer hatalardandır.

  1. Yanlış Şekillendirme

Saçlarınızda yer yer dökülme sorunları yaşıyorsanız, yukarıdaki hataları bir an önce tersine çevirmeniz gerekli. Fakat bu esnada tarzınızı yeniden gözden geçirmeniz ve gerekirse stil değişikliğine gitmeniz de önemli. Çünkü saç dökülmesi, kimi zaman genetik sebeplerle önlenemeyen bir sorun olsa da çağa uygun ve çekici görünmenize engel değil. Her erkekteki dökülme tipi, yeri ve yoğunluğu farklı olduğundan, doğru tarzı ve uzunluğu bularak da mevcut sorunu tersine çevirebilirsiniz. Bunun içinse elbette bir uzman görüşü almanız gerekir.

Saç dökülme hızını azaltmak için saç bakımında yaptığınız yanlışları yeniden gözden geçirmeniz en doğrusu. Ancak bu süreçte saç tipinize ve dökülme şekline en uygun önerileri almak, daha da önemlisi saç sağlığınıza en iyi gelecek kesimi bulmak için doğru kuaförlere ulaşmanız gerekir. Saç sağlığını ön planda tutarak kişisel stil ve bakım önerileri veren Cut Labs profesyonelleri ile çalışmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir